українською in english

Представники місцевої влади постраждалих громад Миколаївщини навчались міжнародному гуманітарному праву

5 липня, 08:14

Представники місцевого самоврядування, поліцейські, освітяни та працівники реєстраційних установ Первомайської, Галицинівської та Баштанської громад Миколаївської області наприкінці червня 2024 року пройшли навчання з основ міжнародного гуманітарного права для публічних службовців. Одноденні тренінги пройшли 21, 26 та 28 червня безпосередньо в центральних населених пунктах громад. Загалом участь у навчанні взяли 49 осіб, які вперше отримали знання та навички з цієї тематики, з них понад 80% - жінки. Навчальна програма та посттренінгова підтримка допоможе місцевому самоврядуванню застосовувати міжнародне гуманітарне право при здійсненні місцевої політики та комунікації з жителями громад, а також розпізнавати, фіксувати (документувати) воєнні та інші міжнародні злочини рф.

 

Тренінги були розраховані на державних службовців, посадових осіб та представників місцевого самоврядування і побудовані на основі типової програми підвищення кваліфікації, затвердженої Національним агентством України з питань державної служби. До навчання долучилися 49 учасниць та учасників: 15 з Первомайської громади, 18 - з Галицинівської та 16 - з Баштанської громади. Понад 80% учасників навчання - жінки: представниці сільської/міської ради, селищної військової адміністрації, освітніх та бібліотечних установ, соціальних закладів і ЦНАПів.

 

Навчання допомогло отримати базові знання норм міжнародного гуманітарного права (МГП) та зрозуміти особливості його застосування при здійсненні місцевої політики і комунікації з жителями громади, а також розпізнавати, фіксувати (документувати) воєнні та інші міжнародні злочини рф. Під час тренінгу застосовувались мінілекції, презентації, практичні роботи, тематичні дискусії, аналіз ситуацій. Розв'язання ситуаційних завдань (case-study) на основі реальних зафіксованих порушень МГП на території громади допомогло практично закріпити отримані знання.

 

За програмою тренінгів обговорили фундаментальні засади міжнародного гуманітарного права, відповідальність за його порушення, функціонування міжнародних судів і трибуналів. Окрім захисту цивільних осіб під час збройного конфлікту, з представниками місцевого самоврядування тренери розбирали міжнародні механізми для отримання компенсації від рф. Зокрема, вивчали роботу реєстру збитків, завданих агресією рф проти України (RD4U): які заяви можна подавати та яким категоріям заяв буде надано пріоритет; хто і як може подавати заяви; які докази необхідні для подання заяв і чи можлива підтримка з їхньої підготовки; які процедури розгляду заяв та на які рішення можна очікувати.

 

Окремо учасники та учасниці тренінгу отримали нові знання щодо документування воєнних злочинів і обговорили аргументи необхідності фіксації наслідків збройної агресії з боку рф. Тренери зробили огляд діяльності щодо документування воєнних злочинів як з боку державних органів України, так і міжнародних організацій і неурядових ініціатив. Зокрема, представили діяльність ініціативи «Трибунал для путіна» щодо документування ймовірних воєнних злочинів в Миколаївській області, а також використання отриманих даних для притягнення керівництва та комбатантів рф до відповідальності.

 

Найбільше учасників і учасниць тренінгів зацікавили міжнародні компенсаційні механізми, що можуть бути застосовані для наслідків збройної агресії рф. За словами однієї з учасниць, для неї тренінг став дуже корисним та інформативним:

«Мої родичі та знайомі є представниками бізнесу в громаді, а саме бджолярами. Після повномасштабного вторгнення вони дуже постраждали й ніякої допомоги наразі не отримали. Про те, що існує міжнародний реєстр збитків, я дізналася вперше сьогодні на тренінгу. І хоча наразі механізму отримання компенсації для підприємців та їхнього пошкодженого майна не впроваджено, сподіваюсь, колись він обов’язково буде. Поки ми будемо за можливості максимально повно документувати збитки, збирати докази та чекати законних компенсацій», - розповіла вона.

Також порушувалося питання стосовно того, чи можуть росіяни-воєнні злочинці, які мають нерухомість на території України, претендувати на компенсації:

«Росіяни-воєнні злочинці однозначно не можуть претендувати на компенсацію пошкоджень їхньої нерухомості на території України, завданої злочинними діями російської влади. В даній ситуації навпаки, потрібно забрати їх житло або майно на території України, яке належить на праві власності та віддати його постраждалим українцям», - висловила загальну думку більшості учасників жителька однієї з громад.

 

За підсумками проведеного циклу тренінгів було отримано зворотній зв'язок від учасників та запит на проведення освітніх заходів з міжнародного гуманітарного права для громад, що перебувають під обстрілами зараз або постраждали від них раніше:

«У часи повномасштабної агресії рф проти України проведення подібних тренінгів є дуже корисним, особливо для жителів прифронтових зон, адже необхідно фіксувати наслідки обстрілів, пошкоджене або знищене майно. Треба бути обізнаними хоча б в основах міжнародного гуманітарного права, зокрема документування. Всі ми кожен день стикаємося з наслідками збройної агресії проти України», - ділилися враженнями учасниці й учасники навчання.

Додатково представники громад, які брали участь у тренінгу, озвучили запит та зацікавленість в освітніх заходах у сфері відновлення громад, організаційного розвитку, пошуку ресурсів, комунікацій.

 

Програма підтримки постраждалих громад Півдня України щодо документування воєнних злочинів та застосування міжнародного гуманітарного права впроваджується за сприяння органів місцевого самоврядування цільових громад та Агенції регіонального розвитку Миколаївської області, в межах проєкту Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров'я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.