українською in english

Ренійська громада: наслідки російських обстрілів для портової та транспортної інфраструктури

26 квiтня, 08:34

Влітку 2023 року в Ренійській громаді на Одещині значно погіршилась безпекова ситуація через російські обстріли портової та транспортної інфраструктури. За даними місцевої влади, наразі в громаді зруйновано чи пошкоджено понад 80 цивільних обєктів переважно господарського призначення. Документатори ініціативи «Трибунал для путіна» відвідали громаду, поспілкувались з місцевими жителями щодо наслідків російських обстрілів, уточнили хронологію та завдані збитки. Отримана інформація свідчить про цілеспрямований обстріл російськими військовими цивільних обєктів портової, логістичної та транспортної сфери, що порушує норми міжнародного гуманітарного права. 

 

На українській ділянці річки Дунай функціонують три порти та одна поромна переправа - саме на них і були націлені атаки російських військових. Зокрема, на порт Рені та поромну переправу Орлівка-Ісакча, які знаходяться безпосередньо на кордоні з Румунією, що проходить по фарватеру Дунаю.

Вперше жителі Ренійської громади почули звуки безпілотників в липні 2023 року. В ніч проти 24 липня армія рф атакувала дронами "Shahed-136" портову інфраструктуру міста. Під ударом опинився Ренійський торговельний порт, на території якого були пошкоджені зернові ангари, резервуари для олії та пального, повилітали вікна в адміністративних будівлях. Також постраждали люди, які знаходились в порту під час атаки. Приблизно через три тижні атака повторилась, знову були пошкоджені зернові склади, елеватор та вантажна техніка.

Місцеві жителі зазначають, що влітку 2023 року кількість вантажівок настільки збільшилась, що вони не могли поміститися на стоянці біля порту і багатокілометровими чергами тягнулись по трасі Одеса-Рені. Якісь столи на узбіччі, деякі з’їжджали у посадки. І саме ці скупчення автівок стали мішенню для наступної атаки 13 вересня 2023 року. Внаслідок цього обстрілу в районі порту було пошкоджено стоянку вантажного автотранспорту, а також щонайменше вісім вантажних автомобілів. Декілька машин з цистернами були знищені вщент, постраждали люди, переважно водії-далекобійники. Водії вантажівок зазначають, що страшно було їздити через Рені, але вибору не було. Також з’явилось правило: під час обстрілів знаходитись якомога далі від автівок, які стоять на стоянці.

Мешканці будинків неподалік також підтверджують, що мішенню російських "шахедів" були саме вантажівки. Жодних інших об’єктів там немає, відстійник для вантажівок зробили нещодавно. Зараз на трасі вздовж порту є скупчення фур-перевізників, проте їх набагато менше, ніж було в 2023 році. Стоянка-відстійник, де були влучання і згоріли автівки, стоїть порожньою. Фірми-перевізники продовжують обладнувати місця для стоянок ангарами та укриттями, хоча б мінімальними. На сьогоднішній день про атаки на місто нагадують вибиті вікна в адміністративних будівлях порту та затягнуті плівкою вікна в квартирах будинку, який постраждав від вибуху.

Окрім порту, в Ренійській громаді є важливий транспортний вузол - поромна переправа Орлівка-Ісакча, яка відкрилась у 2020 році. Зараз переправа Орлівка - Ісакча відіграє дуже важливу роль через те, що це єдиний перехід через кордон України безпосередньо до Євросоюзу. Також переправа була дуже важливим евакуаційним маршрутом у перші тижні після повномасштабного вторгнення, а в Ісакчі був сформований гуманітарний хаб для допомоги українським біженцям та логістики гуманітарних вантажів з Європи до України. В ніч на 26 вересня 2023 року ця поромна переправа була атакована шахедами. Основні влучання були у зони митниці та накопичувальної зони міжнародного транспорту для митного контролю, особливо на в’їзді в Україну. Вибухом від влучання шахеда було пошкоджено будівлю пункту пропуску, складські приміщення, близько 30 вантажівок. Постраждали двоє чоловіків - водії вантажівок. Також пошкодження отримав пасажирський автобус з людьми, який прямував маршрутом Одеса-Бухарест.

Наступного разу переправа була атакована вночі 06 жовтня 2023 року БпЛА типу «Shahed-131/136». В результаті нападу люди не постраждали. Однак влучання були настільки критичними, що будь-які операції в пункті пропуску було тимчасово призупинено, а транспортні засоби перенаправлялись на інші напрямки. Відновити роботу переправи вдалось лише через декілька тижнів. А повноцінно вона запрацювала аж на початку листопада. Весною 2024 року від обстрілів залишились відмітки на стінах ангарів, але триває розбудова причалів, пороми працюють в режимі non stop. 

Виконком Ренійської міської ради затвердив план робіт з обстеження об'єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок збройної агресії рф. Наразі таких об’єктів на території громади – 83. Одні з найбільших втрат отримало ПП «Транс-Експо», яке займається перевалкою зерна. З 11 безкаркасних ангарів шість не підлягають реконструкції, оскільки значно пошкоджено залізобетонні конструкції та покрівлю, ступінь їхнього руйнування склав 80 – 100%. Виведено з ладу 10 резервуарів «Одеснафтопродукту», з яких три вже не підлягають ремонту. З об'єктів, які належать Ренійській філії ДП «Адміністрація морських портів України», на 50% зруйновано будівлю пункту регулювання руху суден. У ДП «Ренійський морський торговельний порт» пошкоджено два склади.

В громаді створена комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна, розташовані на території Ренійської міської територіальної громади внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України (рішенням виконавчого комітету Ренійської міської ради від 29.09.2023 року). Засідання комісії відбуваються відповідно до надходження заяв про надання компенсації.

 

Фото: Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України»/Громадська приймальня УГСПЛ в м. Одесі

Публікація підготовлена Громадською приймальнею УГСПЛ в м. Одесі у межах реалізації ініціативи «Трибунал для путіна». Громадська приймальня УГСПЛ у м. Одесі працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID Ukraine - USAID Україна) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.