українською in english

Ресурсні центри для неурядового сектору Півдня України визначили пріоритетні сфери розвитку

26 квiтня, 17:47

За результатами стратегічної сесії, яка пройшла 24-25 квітня 2024 року в місті Одесі, регіональні ресурсні центри для неурядового сектору Одеської, Миколаївської та Херсонської областей переглянули та оновили свої пріоритетні сфери розвитку, потреби цільових груп та власні продукти. Як інформує пресслужба Одеської обласної організації ВГО "Комітет вибоцрів України", центри підтвердили свій фокус роботи на місцевому рівні, одночасно сформували необхідність міжрегіональної співпраці та комунікації. Окрім різних форм підтримки неурядових організацій та громадських активістів, центри планують впроваджувати заходи щодо інклюзивного відновлення та трансформації конфліктів в постраждалих від російської агресії громадах, а також розширення відкритої комунікації та діалогу місцевої влади з громадянським суспільством.

 

24-25 квітня 2024 року в м. Одесі відбулась стратегічна сесія регіональних ресурсних центрів підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот Одеської, Миколаївської та Херсонської областей. Центри відкрились у лютому 2024 року та працюють  у невеликих громадах - місті Рені Одеської області, місті Вознесенськ Миколаївської області та селищі Білозерка Херсонської області. Діяльність центрів орієнтована на локальний неурядовий сектор та здійснюється у форматі фізичного чи онлайн-хабу. Центри надають сервісну правову, експертну та організаційну допомогу, а також виступають як інформаційно-аналітичні й навчальні платформи для громадських активістів та волонтерів. Ресурсний центр в Одеській області працює у місті Рені на базі громадської організації «Регіональний аналітичний центр», в Миколаївській області - у місті Вознесенськ на базі громадської організації «Агентство економічного розвитку», в Херсонській області - у селищі Білозерка на базі громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку».

 

Завданнями стратегічної сесії були оновлення потреб місцевого неурядового сектору у цільових регіонах та громадах; визначити місце/нішу ресурсних центрів серед чинних програм підтримки неурядового сектору; уточнити портрет цільових груп та їхні очікування; доповнити лінійку продуктів/послуг ресурсних центрів; розробити позиціонування для ресурсних центрів у громаді/регіоні.

Як зазначив заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Ігор Бринош, «проведення стратегічного планування для ресурсних центрів є важливим кроком для розвитку центрів та підвищення їхнього впливу як інституційних осередків розбудови неурядового сектору та підтримки соціальної згуртованості на місцевому і регіональному рівнях».

 

Учасники та учасниці стратегічної сесії провели аналіз досягнень і викликів, з якими зіштовхнулися ресурсні центри від початку своєї діяльності. Це включало огляд поточної діяльності, здатності до мобілізації ресурсів, оцінку потреб громадського сектору та ефективності програм та послуг, що надають центри. Окреслили й особливості співпраці між ресурсними центрами та організаціями громадянського суспільства в цільових регіонах, а також владними і комерційними партнерами. Оновлені потреби неурядового сектору зокрема включають посилення організаційної спроможності, пошук ресурсів, технічну та безпекову допомогу, кризову комунікацію, психосоціальну підтримку, співпрацю з владою та міжнародними організаціями.

Як підкреслила керівниця громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку» Елла Петренко, «громадських лідерів та активістів треба вчити ефективним практикам залучення ресурсів та розбудови спроможностей, одночасно посилювати їх впевненість».

 

Центри підтвердили свій фокус роботи на місцевому рівні, одночасно сформували необхідність міжрегіональної співпраці та комунікації. Відмінність та цінність регіональних ресурсних центрів полягає у фокусуванні діяльності саме на локальному рівні та безпосередньо підтримці представників НУО місцевих невеликих громад.

«На рівні невеликих громад не вистачає спільної комунікаційної діяльності між активістами та громадськими організаціями, і ресурсні центри можуть стати майданчиками, де будуть генеруватись нові ідеї та ініціативи, а також зростати нові лідери», - поділилась своїми спостереженнями представниця громадської організації «Агенство економічного розвитку» Вікторія Савчук.

 

Окрім різних форм підтримки неурядових організацій та громадських активістів, центри планують впроваджувати заходи щодо інклюзивного відновлення та трансформації конфліктів у постраждалих від російської агресії громадах, а також розширення відкритої комунікації та діалогу місцевої влади з громадянським суспільством. Як зазначила психологиня з Одеської області Ольга Морозова, «ресурсний центр може об’єднати абсолютні різні цільові аудиторії, і разом вони будуть створювати щось спільне».

 *   *    * 

Стратегічна сесія ресурсних центрів підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот Одеської, Миколаївської та Херсонської області організована в рамках партнерської ініціативи «Підтримка неурядового сектору Півдня України задля відновлення громад та регіону», яка впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».