українською in english

«Росія VS олія»: окупанти двічі обстріляли термінал в Миколаєві та спричинили екологічну катастрофу

26 грудня, 12:28

Документатори глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» продовжують фіксувати злочини рф в Миколаївській області проти продовольчої безпеки. Двічі армія рф вразила резервуари з олією в місті Миколаєві - в червні це був ракетний удар, в жовтні атака дронами. Лише під час другого обстрілу знищено 17 тисяч тонн соняшникової олії на суму 26 млн доларів США. Незалежно від того, чи були резервуари з олією пошкоджені військовими рф навмисно або через невибіркові обстріли, це підпадає під воєнний злочин та злочин проти людяності. Крім того, такі дії армії рф підривають глобальну продовольчу безпеку.

Перше ураження військовими рф резервуарів з олією в м. Миколаєві сталося 22 червня 2022 року. Внаслідок ракетної атаки ракетами типу «Онікс», виникла пожежа поблизу Миколаївського торгового порту, на території термінала «Евері», який належить швейцарській трейдинговій компанії Glencore Agriculture. Постраждали також сусідній термінал ТОВ «ДССК» (COFCO International) і ССЗ «Нібулон». Вигоріли два резервуари з соняшниковою олією по шість тисяч кубів кожен, площа горіння склала орієнтовно 300 кв.м. За словами пресофіцера Сил оборони Миколаєва Дмитра Плетенчука, гасіння пожежі ускладнювали пориви вітру та, власне, вміст резервуарів, де міститься олія. В результаті пожежі одна людина отримала опіки та була госпіталізована.

У ДСНС Миколаївщини повідомили, що в гасінні пожежі брали участь понад 70 вогнеборців та було залучено 21 одиницю техніки.

«Триває ліквідація пожежі на промисловому підприємстві в одному з районів Миколаєва. Окупанти «демілітаризували» резервуар із соняшниковою олією, який дуже загрожував національній безпеці росії», - зазначила пресслужба Головного управління ДСНС у Миколаївській області на своїй сторінці в Facebook в повідомленні ввечері 22 червня. Того дня Миколаїв було обстріляно сімома ракетами, загинуло двоє людей. Також під обстріли потрапили п’ять багатоповерхових та вісім приватних житлових будинки, дві школи, автомобілі.

Другий удар по ємностях з олією армія рф нанесла увечері 16 жовтня 2022 року за допомогою дронів. Після ворожої атаки загорілись два резервуари  з непереробленою олією. Вогнеборці ДСНС ліквідували пожежу на площі 1000 кв. м. Унаслідок обстрілу стався витік соняшникової олії, яка з території підприємства вилилась на вулиці Миколаєва. Наслідки удару опублікував та прокоментував пресофіцер Миколаївської ОВА Дмитро Плетенчук:

«Вдруге російські нацисти поцілили у ємності з олією одного з провідних експортерів соняшникової олії України. 17% світового експорту цієї продукції проходило саме через цей термінал у місті Миколаїв. Ворог продовжує політику агресії проти всього світу наносячи подібні удари про цивільній інфраструктурі аграрного сектору економіки нашої країни. Минулого разу підприємство зазнало обстрілів крилатою ракетою. Цього разу — дронами-камікадзе. Окрім того, складною є ситуації поблизу підприємства, враховуючи кількість олії, яка витікає на вулицю. Вогнеборці боролися з полум’ям кілька годин».

Перший заступник міського голови міста Миколаєва Віталій Луков повідомив, що довелося пустити олію в зливову каналізацію, аби та не підтопила будинки містян.

«Це сотні, якщо не тисячі тонн. Ми змушені були звернутися й до порту. У них є спеціальні бони, які можуть локалізувати жирну пляму на воді. Є інша проблема — куди її далі утилізовувати», зазначив посадовець. Дехто з миколаївців збирали олію для домашніх потреб, хоча вона могла нести небезпеку без подальшого доочищення. Соняшникова олія дві доби стікала в зливну каналізацію, станом на вечір 18 жовтня основний потік олії було зведено до мінімуму.

Потрапляння олії до річки Південний Буг спричинило екологічну катастрофу. 14 листопада олія, що опинилася у річці, досягла мікрорайону міста «Намив». Берег річки покрився жирною маслянистою плівкою з сильним характерним запахом. Також постраждала екосистема Бузького лиману, жителі  Широкої Балки повідомляли про трупи загиблих водоплавних птахів на березі. В основному це качки, які не змогли вижити в покритому білою маслянистою піною лимані, вийшли на берег і загинули. 16 листопада прокурори Миколаївської обласної прокуратури спільно зі слідчими Миколаївського районного управління поліції та фахівця Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу провели додатковий огляд підприємства, де сталася пожежа резервуарів з соняшникової олії. У рамках розслідування кримінального провадження за ч.1 ст.438 КК України, з метою встановлення збитків, завданих навколишньому природному середовищу, були відібрані відповідні проби, у тому числі ґрунту. 

Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім саркастично прокоментував російську атаку по резервуарах: «Поки в протистоянні раша осія] vs соняшникова олія (у нашому терміналі) — раша осія] веде 2-0. На жаль, тут вони дуже професійно показують силу своєї армії». Резонансний обстріл резервуарів з олією також прокоментував речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко: «рф здійснила ракетний обстріл по орендованому китайською корпорацією терміналу в Миколаївському морському порту, внаслідок якого було знищено 17 тис. тонн соняшникової олії на суму 26 млн. доларів США. Інший термінал, яким володіє Китай, знаходиться під загрозою обстрілів. Ми постійно привертаємо увагу міжнародної спільноти до цілеспрямованого знищення Росією сільськогосподарських терміналів в Україні як частини стратегії Кремля із підриву глобальної продовольчої безпеки».

Незалежно від того, чи були резервуари з олією пошкоджені навмисно або через невибіркові обстріли, напади на них згідно із Четвертою Женевською конвенцією та Римським статутом можуть становити воєнний злочин і злочин проти людяності. Крім того, такі дії армії рф створюють негативні наслідки для глобальної продовольчої безпеки.

 

Фото: ДСНС

Публікація підготовлена ГО «Агентство економічного розвитку» спільно з Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» у межах реалізації глобальної ініціативи «Трибунал для путіна». В рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна», яка була створена у відповідь на повномасштабну агресію рф у лютому 2022 року, Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» спільно з громадською організацією «Агентство економічного розвитку», документують міжнародні злочини (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинені російськими окупантами в Миколаївській області.