Що таке «Build Back Better», або яким принципам має відповідати належне відновлення постраждалих громад
З початку повномасштабного вторгнення росії Україна стикається з масштабним викликом відновлення та відбудови, адже мільйони людей були змушені залишити свої громади, а сотні тисяч будинків і об'єктів були зруйновані або пошкоджені. Основний тягар цього складного виклику з відновлення та відбудови лягає на місцеве самоврядування – на реформовані муніципалітети України, їхніх обраних мерів та громади.
Постраждалі громади часто не мають достатніх знань та досвіду, оскільки вони намагаються орієнтуватися у нормативно-правовому середовищі для планування відновлення, яке все ще є неповним, мінливим та містить елементи протиріччя. Отже, одні розробили плани за відсутності рамок регіональної політики, деякі – «План відновлення та розвитку», інші пішли альтернативним шляхом – «Програми комплексного відновлення території територіальної громади».
В основі всього цього лежать питання: чи буде відновлення та реконструкція вільними від корупції Прозорими? За участю громадськості? Інклюзивними? Максимально ефективними? Чи виправдають процес і результати довіру донорів і громад та чи відповідатимуть вони принципу «Відбудувати краще, ніж було»?
Саме тут REPAIR Ukraine прагне зробити свій внесок. Ця новаторська ініціатива («Відновлення, участь, підзвітність, доброчесність та відбудова»), яка зараз діє у 10 громадах Миколаївської, Одеської, Херсонської та Чернігівської областей, пропонує місцевим органам влади дорожню карту для кращої відбудови, об'єднуючи розрізнені правові та регуляторні нитки та ґрунтуючись на шести основних принципах: підзвітність, ефективність, прозорість, інклюзивність, залучення громадян та доброчесність.
Як? Посилаючись на свій попередній успіх у проектному підході, який підвищив стандарти бюджетної прозорості муніципалітетів у багатьох регіонах України, Одеська обласна організація «Комітет виборців України» та її сестринська громадська організація «4U» доручили групі експертів з правових питань та місцевого врядування розробити матрицю кроків та показників, за допомогою яких громади мали б керуватися при плануванні та впровадженні муніципалітетами заходів з відновлення та реконструкції, і на тлі чого його можна оцінювати. Матриця адаптуватиметься та розширюватиметься в міру поглиблення реалізації заходів з відновлення та відбудови, а також у міру розвитку її нормативно-правового середовища.
«Наш досвід навчив нас, що саме так можна генерувати позитивні інституційні зміни, – зазначив керівник проєкту Анатолій Бойко. - Незважаючи на те, що існує місце для моніторингу в стилі поліції, який викриває неналежну поведінку, ми вважаємо, що в довгостроковій перспективі більш продуктивним може бути виконання функцій тренера, який надає підтримку, стимулювання вдосконалення, а потім визнання його досягнення, коли воно досягнуто».
За методологією пройшли навчання чотири досвідчені регіональні громадські організації: "4U" (Одеса), "Агенція міських ініціатив" (Чернігів), "Агентство економічного розвитку" (Вознесенськ) та Херсонська обласна організація "Комітету виборців України". Вони працюють з 10 обраними муніципалітетами з грудня, розпочавши процес взаємного навчання та обравши 10 окремих проєктів відбудови для моніторингу, з якими можна порівняти загальну оцінку загального підходу громад до відновлення та відбудови.
Ранній зворотний зв'язок від представників муніципалітетів викликає спільні теми. На Херсонщині: «Ми зацікавлені в тому, щоб працювати прозоро. Якщо ми робимо помилки, ми готові їх виправляти, але нам потрібне керівництво та партнерство, а не лише контроль». На Одещині: «Нам потрібні не лише гроші. Нам потрібні знання — як структурувати проєкти, як залучати громади та як ефективно керувати бюрократією».
Щоб допомогти громадам максимально ефективно подолати ці та багато інших викликів, сформувати цілісну та комплексну концепцію відновлення громад та, зрештою, «Build Back Better», ініціатива «REPAIR Ukraine» включає шість принципів відновлення:
- Зворотній зв'язок, чутливість з точки зору залучення громадян (всі процедури адаптовані для ефективного та зрозумілого залучення мешканців до справ громади);
- Ефективність та результативність, у тому числі забезпечення сталого розвитку території (відновлення забезпечується при найбільш оптимальному використанні ресурсів за принципом «відбудувати краще, ніж було»);
- Відкритість та прозорість (інформація про рішення органів місцевого самоврядування є доступною та зрозумілою для мешканців, які можуть вільно використовувати її для долучення до процесів відновлення);
- Етична поведінка, доброчесність (суспільні цінності завжди переважають над індивідуальними інтересами, існують ефективні засоби запобігання та протидії всім формам корупції в суспільстві);
- Права людини, культурне різноманіття та соціальна згуртованість, інклюзивність (права людини поважаються, захищаються та реалізуються в громаді, всі соціальні групи, включаючи вразливі, залучені до процесів відновлення);
- Підзвітність (всі учасники процесу прийняття рішень несуть відповідальність за свої рішення, в яких вони були задіяні і які були активно залучені в процеси відновлення).
Ці принципи випливають із 12 принципів належного демократичного врядування Ради Європи, яким мають відповідати будь-які процеси публічного врядування, а відповідно, їх реалізація має допомогти громадам забезпечити найбільш ефективне, інклюзивне та гармонійне відновлення.
Пілотний проєкт триватиме до середини 2025 року, після чого ми прагнемо поширити отриманий досвід серед українських та міжнародних інституційних зацікавлених сторін у відновленні та відбудові, перейти до другого етапу проєкту, масштабуючи його на більшу кількість муніципалітетів, щоб REPAIR Ukraine відігравала значну роль у перетворенні післявоєнного відновлення України на модель доброчесності та ефективності, яка надає пріоритет громадам, а не лише будівельні контракти.
REPAIR Ukraine очолює Європейський фонд партнерства заради прозорості (PTF) спільно з сестринськими громадськими організаціями «4U» та Одеською обласною організацією ГО «Комітет виборців України». Він фінансується Bundesministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung за рахунок внеску Česká rozvojová agentura.
Проєкт «Сприяння підвищенню стандартів планування та реалізації відновлення на муніципальному рівні» реалізується Partnership for Transparency Europe в партнерстві з громадською організацією «4U» та Одеською обласною організацією ВГО КВУ в рамках Ініціативи «REPAIR Ukraine» за фінансування Bundesministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung (BMZ) та Czech Development Cooperation.