Студенти Котовського медичного училища закінчили факультатив Одеського КВУ з прав людини
З вересня по грудень 2016 року у Котовському медичному училищі (м. Подільськ) було проведено факультатив «Школа з прав людини для молоді». Факультатив традиційно був запропонований для середньо-спеціального навчального закладу Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України». Керівництво училища із задоволенням пішло назустріч та включило факультатив до програми навчання студентів І курсу.
Метою курсу було підвищення поінформованості та поваги молоді до прав людини. В рамках факультативу було проведено 12 занять в формі тренінгів та екскурсій. Тематика занять була спланована таким чином, щоб дати слухачам як основні аспекти концепції прав людини, так і ознайомити з окремими правами людини та способами їх захисту. Велика увага приділялась практичним моментам та передбачала знайомство з роботою судових установ та правоохоронних органів. Зокрема, студенти та студентки відвідали Подільський відділ поліції, де майбутніх медиків ознайомили зі специфікою роботи поліцейських та розповіли, що потрібно роботи, якщо людину спинив представник правоохоронних органів. Також слухачі факультативу відвідали Подільський прикордонний загін, де прикордонники продемонстрували як працюють у прикордонній зоні, показали засоби контролю та моніторингу, розповіли про особливості статусу іноземців, осіб без громадянства та внутрішньо переміщених осіб.
25 молодих спеціалістів-медиків відвідали більшість теоретичних та практичних занять та успішно склали тестування на передостанньому занятті, яке пройшло 9 грудня у формі круглого столу напередодні Дня захисту прав людини в актовому залі Подільської районної бібліотеки. Участь в обговоренні взяли студенти та викладачі училища, запрошені громадські активісти, журналісти та правники, а також тренер факультативу Віктор Зуєв. Участь в заході взяв також юрист громадської приймальні Одеської обласної організації Комітету виборців України Костянтин Оніщук, який розповів студентам про власний досвід роботи юристом в громадській організації, практичну роботу з моніторингу та захисту прав людини, а також ознайомив учасників заходу з діяльністю Української Гельсінської спілки з прав людини.
Окремим цікавим моментом факультативу стала зустріч з практикуючим юристом, котрий відповів на практичні питання реалізації та захисту прав людини. В продовження практичної теми захисту своїх прав, 26 грудня слухачі факультативу мають відвідати судове засідання, яке буде проходити у Котовському міськрайонному суді (кримінальна справа). Всі слухачі-медики правового факультативу, які успішно склали тестування, а також і викладач Олена Бородкіна, яка теж висловила бажання пройти факультатив, отримали сертифікати про його закінчення.
За словами заступника голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Ігоря Бриноша, подібні факультативи з прав людини для молоді вже були успішно впроваджені протягом 2010 – 2015 років в різних навчальних закладах Подільська, отримали високу оцінку від фахівців та продемонстрували значну зацікавленість серед молоді. Тому в 2016 році факультатив був проведений по практично апробованій програмі з максимальним інтерактивом та практичним компонентом. З іншого боку, програма та форми роботи з часом вдосконалюються, перетворюючи факультатив в дійсно ефективний інструмент формування у молодого покоління поваги до прав людини та готовності стати на її захист. Наприклад, з позаминулого року було введено елемент екскурсії до суду та присутності на реальному судовому засіданні, що нині вже впроваджують на постійній основі середньо-спеціальні навчальні заклади юридичного профілю. Крім того, молодь набагато позитивніше відноситься до інтерактивного формату та практичних форм роботи, ніж до традиційних лекцій. Будемо сподіватися, що кожен із слухачів курсу використає набуті знання і навички як у професійних чи громадських відносинах, так і у повсякденному житті.
Факультатив проводиться громадською приймальнею Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», в рамках ініціативи Української Гельсінської спілки з прав людини. Мережа громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини здійснює свою діяльність за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD), програма «Права людини понад усе» (Human Rights First).