українською in english

У Татарбунарах на Одещині посилюють спроможності спільної роботи волонтерів

2 листопада, 17:47

У місті Татарбунари Одеської області 28 жовтня 2022 року відбувся практичний тренінг для волонтерів єдиного гуманітарного волонтерського хабу, який працює на базі Татарбунарської міської ради за підтримки Громадського центру правосуддя. Волонтерський центр працює в громаді з початку повномасштабного вторгнення рф, і наразі має потребу побудови ефективного менеджменту та сталих зв’язків з іншими волонтерськими спільнотами регіону та сусідніх держав. Завдяки навчанню 23 волонтери гуманітарного хабу посилили свою особисту та командну мотивацію і навички ефективної та безпечної волонтерської діяльності. Також вдалось скоординувати один з пріоритетних напрямків роботи - підтримку ВПО та інших вразливих груп в громаді напередодні зимового періоду.

Волонтерська спільнота для оперативної гуманітарної підтримки місцевих жителів та переселенців виникла в Татарбунарській громаді Одеської області практично з перших днів повномасштабного вторгнення рф в Україну. В першу чергу, на базі волонтерської жіночої ініціативи Громадського центру правосуддя «Від мами до мами» запустився гуманітарний блок діяльності щодо забезпечення одягом та речами першої потреби. В першу чергу, це стало забезпечення дитячими та жіночими речами ВПО, ромської спільноти, багатодітних родин та інших вразливих груп. Спільно з давніми партнерами БФ «Еммануїл» Громадський центр правосуддя долучився до забезпечення поточних потреб для військових та територіальної оборони (переважно одяг та спорядження). Паралельно спільно з міською радою було організовано процес забезпечення житлом сімей ВПО, пошук варіантів зайнятості. Варто відзначити, що до гуманітарної роботи Громадського центру правосуддя активно долучились ВПО, які прибували до громади.

Зважаючи на потребу обєднання та координації волонтерів, керівництво Громадського  центру правосуддя ухвалило рішення щодо створення на базі Центру волонтерського хабу. Цю ініціативу підтримали міський голова Андрій Глущенко та секретар міської ради Олександр Лєсніченко. Так у місті Татарбунари зявився Єдиний гуманітарний центр з розподілом сфер та налагодженою комунікацією. Після цього розпочалася активна робота з пошуку необхідних для людей речей, продуктів харчування та житла. Величезну допомогу в цьому надавали МБФ «Еммануїл» та його почесний голова Анатолій Бабенко, внутрішньо переміщені особи Олена Бабич, Микола Надточій, Сергій Сивак. Одними з перших до волонтерської діяльності долучилися Інга Дмитрієва та Геннадій Кожухаренко. Наразі станом на 28 жовтня 2022 року серед членів Єдиного гуманітарного центру громади зареєстровано 46 волонтерів, щоправда, частина з них свою діяльність на території громади призупинила, оскільки повернулася до своїх домівок.

За період діяльності волонтерського центру було надано допомогу продуктовими наборами, одягом, медикаментами та предметами гігієни практично всім внутрішньо переміщеним особам, малозабезпеченим верствам населенням, представникам ромської громади. Волонтери центру займалися переміщенням вантажів з-за кордону та перенаправленням їх до ЗСУ, доглядають хворих і допомагають старшим людям поратися по господарству.  З часом стало зрозуміло, що Єдиний гуманітарний волонтерський центр має потребу побудови ефективного менеджменту та сталих звязків з іншими волонтерськими спільнотами регіону та сусідніх держав. Зважаючи на такий запит, Громадський центр правосуддя провів тренінг «Організація ефективної роботи волонтерського гуманітарного хабу з пріоритетних напрямків», метою якого була підвищити особисту та командну мотивацію волонтерів хабу та покращити навички ефективної та безпечної волонтерської діяльності.

28 жовтня 2022 року такий практичний тренінг відбувся в приміщенні медіацентру міської публічної бібліотеки, участь у якому взяли представники місцевої влади та волонтери (загалом 23 учасники). Зокрема, до навчання долучились секретар міської ради Олександр Лєсніченко, керівник Громадського центру правосуддя Леонід Семененко, волонтерка групи «Готуємо разом» Світлана Вигорніцька, волонтери Віталій Мукієнко, Євгеній Грибачов, Світлана Ворона та інші. Розпочинаючи захід, секретар міської ради Олександр Лєсніченко зазначив, що волонтерський рух в Україні розвивається протягом останніх 30 років досить активно:

«Волонтери - це люди, які цілком безоплатно працюють у різних сферах життєдіяльності. Це і парамедики, і психологи, і юристи, і люди, які готують їжу та плетуть маскувальні сітки, а також ті, хто ризикуючи життям доставляють на передову продукти харчування та автомобілі».

Навчальна програма тренінгу складалась з чотирьох сесій: «Як команді волонтерів стати більш ефективними та видимими для громади?», «Як вибудувати ефективний волонтерський менеджмент?», «Як підвищити ефективність волонтерської роботи з ВПО?», «Як забезпечити безпеку волонтерської роботи?». Значну увагу викликали питання роботи з ВПО, зокрема такі: основні потреби ВПО в громаді напередодні зимового періоду; оцінка кількості та потреб ВПО, які можуть прибути до громади; забезпечення ВПО житловими умовами та паливом на зимовий період; оцінка та планування можливої сезонної зайнятості та започаткування бізнесу для ВПО. Також тренінг став майданчиком для обміну досвідом та планування подальших спільних ініціатив. Зокрема, обговорили ідею від управління соціального захисту міської ради щодо створення єдиної бази отримувачів гуманітарної допомоги в громаді для більш ефективної роботи в цьому напрямку та більш довгострокового планування. Волонтери, які працюють в різних сферах, також ділились своїм особистим досвідом волонтерства та емоційно підтримали один одного.

Волонтерка-ВПО Світлана Вигорніцька, розповідаючи про діяльність групи «Готуємо разом», підкреслила саме важливість спілкування:

«Ми спільно готуємо їжу для своїх родин, частину приготовленого безоплатно передаємо іншим ВПО та вразливим групам. Під час готування спілкуємось, обговорюємо плани на майбутнє та емоційно підтримують один одного». Генеральна  директорка КНП «Татарбунарський міський ЦПСМД»  Світлана Стогній відзначила позитивну роль волонтерського руху в Татарбунарській громаді. «Насамперед потрібно відзначити активну роботу кожного з присутніх у своїх напрямках діяльності. Одні волонтери переймаються питаннями вирішення переміщення певних вантажів, інші - надання медичної допомоги, інші - готують їжу, інші - приходять на допомогу як психологи. Розповідаючи про співпрацю Центру медичної допомоги з волонтерами, лікарка відзначила співпрацю з Агенцією «ZDOROVI». Завдяки такій співпраці, було отримано різноманітні лікарські препарати та медичне обладнання.

Євгеній Грибачов, волонтер, громадський активіст: «Наразі зявляються питання до отримувачів допомоги, зокрема продуктів харчування. Наведу приклад - деякі місцеві підприємці, маючи свій бізнес, йдуть та отримують продуктові набори. Деякі з тих, хто їх отримав, міняє допомогу на спиртні напої. Я вважаю, такі факти повинні бути надані до поліції, аби поліцейські здійснили перевірку».

Як зазначив волонтер та воєнний капелан Віталій Мукієнко, «забезпечення внутрішньо переміщених осіб продуктами харчування, одягом та предметами гігієни - це питання, які ми вирішуємо. За період війни з росією ми передали ВПО більше п’яти тонн продуктів. Але є проблема - нам потрібні паливно-мастильні матеріали, Адже ми громадська організація, яка не має власних коштів, і було би непогано, якби місцева влада надавала нам таку допомогу. Крім цього, ми пропонуємо розробити відповідний реєстр отримувачів допомоги, адже у місті є більше п’яти центрів з надання допомоги ВПО та місцевим мешканцям, але ми не знаємо хто і де та скільки разів отримує таку допомогу. Такий реєстр дав би змогу кожному надавачеві допомоги систематизувати свою роботу та вирішувати питання як кількісного, так і якісного надання допомоги».

Діяльність Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».