У Татарбунарській громаді навчились більш ефективно захищати права ВПО та інших вразливих груп
На початку лютого 2024 року в Татарбунарській громаді відбулися пʼять практичних тренінгів зі стандартів захисту прав вразливих груп населення з елементами обговорення діючих та потенційних ініціатив з підтримки ВПО на рівні територіальних громад. Як інформує пресслужба Одеського КВУ, в заходах, які організовані Громадським центром правосуддя спільно з місцевою владою, взяли участь понад 70 осіб – працівники місцевого самоврядування та активісти з числа ВПО і пенсіонерів. Завдяки проведеним тренінгам та участі в них представників державного та недержавного сектору вдалось провести спільну оцінку впровадження в громаді двох довготривалих інструментів щодо підтримки ВПО – роботи Координаційного центру підтримки цивільного населення та Ради ВПО.
Для співробітників та партнерів Татарбунарського ЦНАПу 6 лютого 2024 року було проведено тренінг «Діяльність ЦНАП щодо підтримки ВПО та інших вразливих груп населення в громаді», який мав на меті посилити потенціал щодо виявлення та врахування потреб ВПО та інших вразливих груп населення та впровадження інструментів інклюзивного врядування при розробці та наданні послуг ВПО та іншим вразливим групам населення. Тренінг, у якому прийняло участь 17 представників ЦНАПу та спеціалістів соціальних служб виконавчого комітету Татарбунарської міської ради, складався з чотирьох сесій: актуальні виклики територіальних громад щодо забезпечення потреб ВПО в умовах воєнного стану; сприяння адаптації та інтеграції ВПО в приймаючій територіальній громаді; комунікаційні інструменти для роботи з ВПО та іншими вразливими групами в громаді; моделювання діяльності ЦНАП з надання послуг вразливим групам населення на відносно безпечній території.
В ході обговорення начальниця відділу з питань реєстрації виконавчого комітету Татарбунарської міської ради Моруз Наталія розповіла про досвід реєстрації ВПО та облік доступного тимчасового житла. Олена Діордієва, керівниця відділу соціального захисту та охорони здоров’я виконавчого комітету Татарбунарської міської ради, зазначила, що основними проблемами ВПО є забезпечення житлом та паливом в опалювальний сезон поточного року. Серед рекомендацій було визначено проведення заходів з посилення спроможності ради ВПО ефективніше захищати права та інтереси ВПО в громаді, створення групи/сторінки для ВПО у мережі Фейсбук та запровадження інформаційно-консультаційної рубрики для ВПО в місцевій газеті.
Наталія Сафронова, спеціалістка відділу соціального захисту та охорони здоров’я:
«Створення спеціальної групи для ВПО в Фейсбук буде корисним як для самих ВПО, так і для спеціалістів відділу. Адже ми зможемо в оперативному порядку надавати інформацію та отримувати зворотній зв'язок».
Формат роботи та можливості покращення діяльності Координаційного центру підтримки цивільного населення став основною темою тренінгу для представників місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування, який пройшов 7 лютого 2024 року в медіацентрі Татарбунарської бібліотеки. 28 червня 2023 року Татарбунарська міська рада створила спеціальний консультативно-дорадчий орган - Координаційний центр підтримки цивільного населення, який має координувати надання різнобічної допомоги ВПО, ветеранам, людям з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих захисників та іншим категоріям громадян, які постраждали від російської агресії.
Членами центру стали 9 представників органів місцевої влади та 1 представник від громадськості (керівник Громадського центру правосуддя). Як зазначив керівник Громадського центру правосуддя Леонід Семененко, за час існування Координаційного центру підтримки цивільного населення було проведено два засідання. Зокрема, розглядались питання налагодження освітнього процесу серед дітей родин внутрішньо переміщених осіб та зайнятість малозабезпечених верств населення та ВПО. Серед рекомендацій для Координаційного центру підтримки цивільного населення визначено його розвиток як адміністративної платформи для підтримки цивільного населення, посилення координації та співпраці з обласним Координаційним центром, міжнародними організаціями та фондами, місцевими неурядовими організаціями та волонтерами.
З 13 активістами-ВПО, волонтерами та представниками соціальних служб того ж дня у приміщенні медіацентру Татарбунарської міської бібліотеки пройшов тренінг щодо адвокації покращення послуг працевлаштування та перекваліфікації внутрішньо переміщених осіб, а також отримання ВПО соціальних, медичних та інших послуг в громаді. Олена Діордієва, керівниця відділу соціального захисту та охорони здоров’я Татарбунарської міської ради повідомила, що з 01 березня 2024 року починає діяти нова постанова Кабінету Міністрів України щодо оплати за житло для ВПО. Спільно з учасниками тренінгу, було розглянуто усі новели, які будуть введені цією постановою. Світлана Балик, заступниця начальника Татарбунарського відділу Білгород-Дністровської філії Одеського центру зайнятості зауважила, що питання працевлаштування та отримання статусу безробітного мають вирішуватись лише за особистого звернення особи.
Під час спілкування, внутрішньо переміщена особа Юлія Коломійченко відзначила місцеву бібліотеку як дружній простір для ВПО. «Я зі своєю дитиною є частим гостем медіацентру, і за його допомогою маю можливість спілкуватися в режимі онлайн зі своїми близькими. Крім цього, ми часто переглядаємо мультфільми та дитячі кінофільми і це нам допомагає емоційно». ВПО Ігор Мейта підняв питання роз’яснення для ВПО алгоритму дій при втраті трудової книжки, ВПО Олена Ісайко закликали більш активно залучати внутрішньо переміщених осіб до плетіння сіток для захисників. Оскільки на 2024 рік Татарбунарська міська лікарня уклала лише два пакети з НСЗУ, учасники обговорення висловили побоювання щодо можливих проблем з отриманням безкоштовних ліків.
Окремий фокус обговорення на тренінгу/хакатоні – діяльність Ради ВПО, яка створена в громаді. Спільно учасники заходу визначили рекомендацію посилення потенціалу членів Ради ВПО щодо впровадження місцевої політики, планування та реалізації ініціатив щодо захисту та адвокації прав та інтересів ВПО в громаді.
Анастасія Ільченко, внутрішньо переміщена особа та голова Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при Татарбунарській міській раді:
«Нам потрібно покращити роботу з ВПО, підвищити їх активність, допомагати у працевлаштуванні та отриманні доступного житла. Наша Рада почне активно співпрацювати з органами місцевого самоврядування та громадськими формуваннями для досягнення позитивних зрушень».
Два навчальні заходи (5 та 8 лютого 2024 року), представники Громадського центру правосуддя провели зі спільнотою пенсіонерів МВС, яка активно займається волонтерською та громадською діяльністю з підтримки пенсіонерів та інших вразливих груп населення в громаді. Перший захід мав форму хакатону та був присвячений пошуку ефективних рішень для захисту прав пенсіонерів, в тому числі пенсіонерів з числа ВПО. В офісі Громадського центру правосуддя, на прикладі актуальних кейсів щодо правової допомоги від пенсіонерів Володимира Іванова, Анатолія Бабиніна та Олени Форостенко, учасники хакатону розробляли стратегії громадського захисту та адвокації прав пенсіонерів в умовах війни та воєнного стану.
Другий захід мав форму практичного тренінгу щодо пенсійних та соціальних питань із залученням фахівців пенсійного фонду та соціальних служб. Зокрема, керівниця відділу соціального захисту та охорони здоров’я виконавчого комітету Татарбунарської міської ради Олена Діордієва розповіла про порядок призначення субсидій та хто за яких умов може розраховувати на таку підтримку. Зважаючи на запит від пенсіонерів громади, окремо було роз’яснено про можливості виділення коштів для придбання твердого палива. Представниця відділення Пенсійного фонду України Світлана Гречко провела інформаційну сесію щодо особливостей врахування стажу для призначення пенсії військовослужбовцю. Також представники спільноти пенсіонерів узгодили з представниками органів пенсійного та соціального забезпечення оперативні варіанти звірки щодо врахування та виплати різних видів допомоги.
Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари працює як мультифунціональний хаб, який впроваджує людиноорієнтований підхід на місцевому рівні та допомагає громадам впоратись з правовими, безпековими та гуманітарними викликами, пов’язаними з військовою агресією рф проти України.
Проєкт «Розбудова Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари в умовах війни/післявоєнного відновлення» впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх».