українською in english

В Одесі для школярів провели тренінг до Міжнародного дня захисту прав людини

11 грудня, 12:17

Представники громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) в м. Одесі, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», 10 грудня 2024 року провели в м. Одесі інтерактивний тренінг для учнів 11 класу правового профілю з основ прав людини в умовах війни. Навчальний захід відбувся в рамках відзначення Міжнародного дня захисту прав людини у співпраці з адміністрацією Одеського ліцею №49 Одеської міської ради. З керівництвом закладу освіти також обговорили можливості для розвитку школи з урахуванням підходу, заснованого на правах людини.

Під час першої панелі тренінгу «Human Rights Day: про права людини в умовах війни» провели історичний екскурс щодо передумов та безпосередньо ухвалення Загальної декларації прав людини (далі Декларація). Учасники та учасниці тренінгу дізналися, яку роль відіграла Декларація у розвитку як європейської, так і української правової системи. Для самостійного подальшого вивчення учням надали корисні друковані матеріали із переліком основних міжнародних документів з прав людини, прийнятих ООН, Радою Європи та ОБСЄ. Учні та учениці дізналися, до яких європейських інстанцій можна скаржитися, якщо права людини були порушені.

Під час другої панелі тренінгу спільно переглянули та обговорили інформативний  відеоролик із визначенням основних юридичних дефініцій та положень, які стосуються захисту прав людини. Зокрема пояснили, що охоплює поняття права людини, з якого моменту людина їх набуває та чи можливо відібрати права у людини або ж відмовитися від них. Значну увагу приділили окресленню поколінь прав людини та передумов їхнього виникнення. Учні та учениці визначали, до якого покоління прав людини належить те або інше право. Підбиваючи підсумки цієї частини навчання, учасники й учасниці тренінгу погодилися, що права людини мають бути універсальними для всіх попри культурні, конфесійні, гендерні чи вікові відмінності. Такий підхід забезпечить рівноправ’я та унеможливить надання тому чи іншому об’єднанню осіб привілеїв.

На третій панелі тренінгу учасники та учасниці взяли участь у юридичній вікторині, побудованій на основі інформації з попередніх частин тренінгу. Зокрема, школярі й школярки визначали обмеження яких прав людини можливе на період введення воєнного стану. Було визначено значення часткового відступу України від дотримання Європейської конвенції з прав людини. Найактивніших учасників тренінгу було відзначено нагородами.

Після завершення навчання школярі мали змогу поспілкуватися із юристом громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі Артемом Таукачем щодо особливостей роботи правників в умовах повномасштабного вторгнення.

«Формат проведеного тренінгу є дуже сучасним та допомагає дітям отримати власну освітню траєкторію, визначитися надалі з професією, тим паче, що аудиторія тренінгу – це профільний правовий клас, а також отримати ті знання, які, на жаль, не завжди може надати педагог», - зазначила директорка Одеського ліцею №49 Одеської міської ради Наталя Грішко.

«Клас у захваті, бо таких цікавих зустрічей у нас ще не було. Сподобався формат бесіди, вікторина. Дякуємо за роздруківки з основними міжнародними документами ООН! Дізнались, що права людини мають покоління, раніше не звертали на це увагу. Ну і звісно, відточили наші знання на вікторині», - поділилася враженнями староста 11 класу правового профілю Ольга Кожухар.

По завершенню тренінгу для старшокласників і старшокласниць представники громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) в м. Одесі обговорили з адміністрацією Одеського ліцею №49 Одеської міської ради можливості для навчального закладу щодо розвитку школи з врахуванням підходу, заснованому на правах людини. Зокрема, обмінялись думками щодо того, як в умовах воєнного стану допомогти школам планувати свій розвиток з використанням моделі організації шкільного життя, освітнього процесу та простору, що ґрунтується на повазі до прав людини та прав дитини і відповідає стандартам та принципам прав людини.

Для отримання правової допомоги та інших послуг Громадської приймальні УГСПЛ в м. Одесі, звертайтесь:

  • Телефоном або в месенджерах viber/whatsApp/telegram: +380951794975
  • Електронною поштою: odesakvu@cvu.od.ua
  • Через сторінку в Facebook: @CVUOdesa

 

Публікація підготовлена Громадською приймальнею Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) у м. Одесі, яка працює на базі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України».

Ця публікація стала можливою завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу через Проєкт «Відновлення та відповідальність через права людини (ПравоЗахист)».