українською in english

В Одесі відбувся воркшоп щодо моніторингу роботи народних депутатів України

28 березня, 14:32

27 березня відбувся освітній воркшоп Комітету виборців України на тему моніторингу роботи народних депутатів України та написання запитів на інформацію та звернень громадян, в якому взяли участь народний депутат України Олександр Черненко, координаторка Ініціативи «Відкритий парламент» в Україні, ПРООН Наталія Ватаманюк, експертка з питань відкритих даних і доступу до публічної інформації Надія Бабинська, експерти Одеського КВУ, журналісти, громадські діячі, студенти-політологи Одеських ВНЗ та інші зацікавлені особи.

Народний депутат України Олександр Черненко заявив, що моніторинг роботи народних депутатів є важливим і спонукає до покращення парламентської роботи: «Якщо говорити про систему моніторингу роботи парламенту, я би говорив про необхідність серйозної реформи парламентських процедур. Наприклад, виборці, на жаль, практично не бачать, як депутати відвідують комітети. Дуже важливим є звітування, яке зараз почасти відбувається формально, а має бути чітка методологія, щоб депутати розказували не про те, що не є їхніми обов’язками, а саме про свою депутатську роботу. Має бути зворотня комунікація між депутатами та виборцями, парламент має стати більш сучасним, більш відкритим».

Під час заходу експерти КВУ представили методологію щодо визначення ефективності роботи народних депутатів України. Методологія включає 5 компонентів: відвідування народним депутатом засідань ВР, засідань комітетів, участь в голосуваннях, кількість поданих/прийнятих законопроектів, тематика яких відповідає сфері відання комітетів, до складу яких входить народний депутат, якість законопроектів. Так, за даними КВУ, в середньому кожен третій законопроект ВР отримує негативні висновки Мінфіну, кожен другий – ГНЕУ. За січень-травень 2017 р. Мінфін надав експертні висновки щодо 738 проектів законів. Із них кожен третій (296 законопроектів) отримав негативний висновок Міністерства. Зі 100 законопроектів, щодо яких ГНЕУ було надано експертні висновки (червень-вересень), 57 отримали негативну оцінку управління. Їх було рекомендовано повернути на доопрацювання або відхилити.

Окрім цього, учасники воркшопу ознайомилися з інструментами моніторингу діяльності парламенту та долучення до законодавчого процесу, що були розроблені представниками та партнерами Ініціативи «Відкритий парламент».

"Важливо, щоб громадяни не перекладали всю відповідальність на творення державної політики тільки на народних депутатів, а й долучались до законодавчого процесу особисто, моніторили діяльність своїх обранців та прискіпливо її аналізували. Аби на наступних виборах голосувати справді за достойних", - завила Наталія Ватаманюк, Координаторка Ініціативи «Відкритий парламент» в Україні, ПРООН

Голова Одеського КВУ Анатолій Бойко заявив, що «запит збоку суспільства, виражений через моніторинг роботи народних депутатів, стимулює парламентарів до підвищення стандартів своєї діяльності».

Друга частина воркшопу повністю була присвячена написанню запитів на інформацію та звернень громадян. Учасники дізналися про лайфхаки написання таких листів, як формулювати так, щоб вам надалася не просто відписка, а справді потрібна інформація, нормативно-правову базу, приклади успішних історій розслідувань, завдяки отриманій інформації. Окрім цього учасники самі написали запит та разом з експертом перевірили його правильність.

Захід відбувся в рамках проекту «Дієві механізми оцінки роботи народних депутатів для виборців» на виконання Плану дій Ініціативи «Відкритий парламент» за підтримки проекту ЄС-ПРООН «Рада за Європу».