українською in english

Воєнні злочини росії проти освіти: Миколаївська область

30 серпня, 16:39

Навчальний рік, що розпочнеться в Україні 1 вересня, для Миколаївщини буде позначений жахливими трагедіями, адже російські військові знищили в місті та області значну кількість навчальних закладів - як шкіл та дитячих садків, так і вищих навчальних закладів. За даними Міністерства освіти, область є третьою в Україні за кількістю зруйнованих закладів освіти.

“Урагани”, “Піони”, “С-300”, “Онікси”: зброя проти шкіл

За інформацією Миколаївської ОВА, станом на 22 серпня у Миколаївській області повністю або частково зруйновано 100 шкіл, 66 дитячих садочків і 15 закладів вищої освіти. 

Один із перших випадків обстрілів шкіл зафіксовано в перших числах березня, тобто фактично відразу після заходу російських військ на територію Миколаївської області: 7 березня окупанти обстріляли з систем РСЗВ село Козирка Радсадівської громади, внаслідок чого було пошкоджено будівлі школи, будинку культури, житлових будинків та електромережі. 13 березня вони обстріляли школу в центрі цієї ж громади. 

Фото: Niknews

Потім обстріли шкіл в Миколаєві та громадах області стали буденною справою для російських злочинців. Наприклад, 24 березня вони практично знищили школу-гімназію №2 у місті Снігурівці, а пізніше обстріляли школу в цьому ж місті, де перед тим самі ж і розташовувалися: школу зруйнували, аби звинуватити в цьому ЗСУ.

Фото: Корабелов.инфо

29 березня в результаті обстрілу була зруйнована частина школи в селищі Березнегувате Баштанського району. У будівлю школи ймовірно влучили дві ракети, хоча на фото та відео, зроблених після руйнування, добре видно, що ніякої військової техніки там не було. Про це ж свідчить і відеорепортаж телеканалу Sky News.

Фото: NikCenter

Один з найбільших обстрілів трапився 12 липня: тоді протягом близько 45 хвилин Миколаїв зазнав масованого обстрілу системами С-300 та РСЗВ («Смерч», «Торнадо-С») з касетними боєприпасами. Загалом у місті виявили 24 вирви від снарядів, було уражено 83 об’єкти інфраструктури в усіх районах міста. Зокрема постраждала школа в мікрорайоні «Варварівка» (прямим влучанням було вщент зруйновано корпус молодших класів, в корпусі старших класів побиті вікна і двері).

Ще одна історія, пов’язана з руйнуванням шкіл, - вражає цинічністю. Співробітники СБУ затримали російського агента, який «наводив» ракетні удари по школах Миколаєва. Його підозрюють у тому, що він надавав ворогу точні координати освітніх закладів міста для так званих «залякувальних» ракетних обстрілів. Встановлено, що за його «наводкою» у Миколаєві завдано нищівного удару по двох школах.

Крім сотні зруйнованих, понівечених шкіл, окупанти обрали мішенями для своїх злочинів учителів. Так, 4 березня війська рф, які відходили від міста Баштанки, увірвались до школи в селі Добра Криниця Баштанського району та розстріляли директора школи Юрія Шаповалова, забравши після цього шкільний автобус. 8 березня у 25 кілометрах від в’їзду до мікрорайону «Тернівка» Миколаєва військові рф розстріляли мікроавтобус, в якому їхали на зміну виховательки дитячого будинку сімейного типу. Після обстрілу мікроавтобус, який був маркований знаками «червоний хрест», загорівся. У результаті троє жінок-виховательок загинули на місці, двоє людей отримали поранення. 

17 березня, після звільнення села Лоцкіне Баштанського району від російської окупації, стало відомо про вбивство військовими рф учителя математики та місцевого активіста Сергія Божка, якого попередньо катували. 16 березня чоловіка забрали з дому, а після звільнення села від окупантів односельці знайшли його тіло в ямі біля одного з будинків зі слідами тортур та численними кульовими пораненнями.

Фото з родинного архіву

З першого вересня, за даними обласного департаменту освіти та науки, 380 шкіл Миколаївщини проводитимуть уроки дистанційно. Всього ж є чотири можливі формати навчання: онлайн, офлайн, сімейний або змішаний. Форму навчання визначає педагогічна рада самого закладу разом із громадою, після чого це рішення затверджується військовою адміністрацією. Поки що перший семестр у обласному центрі - Миколаєві - буде проходити без очної форми навчання, що пов'язано з постійною загрозою обстрілів.

Понівечені дитсадки

Не краща доля спіткала й дитячі садки області. Одним з перших постраждав дитячий заклад в Миколаєві: під час обстрілів один зі снарядів потрапив на територію дитячого садка в мікрорайоні “Соляні”. 20 березня під обстріл потрапив дитсадок у селі Зелений Гай, а 16 квітня - заклад у Заводському районі м. Миколаєва.

Фото: telegram-канал "Новости Николаева"

Серйозних руйнувань було завдано, зокрема, по селу Костянтинівці: 31 травня воно піддалось масованому обстрілу з боку російських військових, які випустили по селу майже сто снарядів. Крім зруйнованих будинків та комунальних об’єктів, снаряди розбили сільський будинок культури, школу, дитячий садок та сільську бібліотеку.

За даними місцевої влади, зараз у Миколаєві не працює жоден дитячий садок, і найближчим часом їхнє відкриття не планується.

Вищі навчальні заклади: зруйновані, але готові до навчання

Вранці 15 липня у Миколаєві ракетних ударів зазнали два вищі навчальні заклади: головний корпус Миколаївського державного університету ім. В.О. Сухомлинського та Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова. Крім того, внаслідок масованого ракетного удару пошкоджень зазнав Політехнічний коледж.

За місяць, 17 серпня, ворог обстріляв приміщення Чорноморського національного університету ім. Петра Могили, а за два дні, 19 серпня, ще три ворожі ракети поцілили у будівлю цього ж вишу. За даними керівництва цього закладу, центральний корпус університету реконструкції не підлягає.

Фото: Головне управління ДСНС України в Миколаївській області

Попри те, що провідні миколаївські виші суттєво пошкоджені внаслідок обстрілів, освітній процес у них розпочнеться вчасно. Про це 23 серпня заявив голова обласної військової адміністрації Віталій Кім:

“Три університети були розбомблені, але всі вчителі та професура – ​​живі та цілі. Прийомні комісії набрали гідний відсоток абітурієнтів. Тому навчальний сезон у вишах стартує. Тим більше що у вузах є додаткові корпуси, де в поганих умовах, але проходитиме теоретичне навчання онлайн, а практичне — офлайн”, - повідомив він.



В рамках глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна», яка була створена у відповідь на повномасштабну агресію рф у лютому 2022 року, Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» спільно з громадською організацією «Агентство економічного розвитку», документують міжнародні злочини (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинені російськими окупантами в Миколаївській області.