українською in english

Як депутати Одеської міської ради комунікують з виборцями?

9 жовтня, 15:20

Відповідно до Закону України “ Про статус депутатів місцевих рад”, а саме розділу II, статті 10, депутат місцевої ради зобов'язаний інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших місцевих програм, рішень ради і доручень виборців, брати участь у громадських слуханнях з питань, що стосуються його виборчого округу. Як це робили депутати Одеської міської ради VIII скликання протягом третього року своєї каденції, - проаналізували експерти всеукраїнської громадської кампанії "Атестація депутатів місцевих рад” в рамках щорічного моніторингу.

Під час моніторингу соціальних мереж ми ідентифікували відкриті профілі та сторінки обранців. Адже зараз онлайн-платформи та різні соціальні мережі є чи не головними майданчиками для комунікації між людьми. Також було враховано активність депутатів у соціальних мережах та інтернеті: аналізувалися профілі депутатів на публічних платформах та їхні комунікаційні зусилля щодо спілкування з громадянами.

Інформувати громадськість щодо своєї діяльності (не лише депутатської) в Одесі наразі продовжують близько 30 з 59 народних обранців. До аналізу не увійшли сторінки депутатів Сергія Узунова та Ігоря Батракова - вони є добровольцями Збройних сил України, а також Івана Демченка, який помер у вересні 2023 року.

Соціальні мережі
Основним інструментом оприлюднення інформації щодо своєї діяльності протягом останнього року у депутатів залишається facebook. Особистий профіль є у 57 депутатів, проте тільки 23 з них з різною інтенсивністю, але писали про свою депутатську діяльність станом на вересень 2023 року.

Деякі особисті сторінки депутатів були закриті - вони не увійшли до аналізу.

Крім особистих профілів, депутати ведуть публічні сторінки. Серед них  активно наповнюються інформацією сторінки депутатів: Андрій Вагапов, Ірина Головатюк-Юзефпольска, Олег Звягін, Василь Ієремія, Михайло Карпенчук, Ольга  Квасніцька, Олена Коробкова, Вадим Мороховський, Петро Обухов, Світлана Осауленко, Сергій Страшний, Дмитро Танцюра, Олег Філімонов. 

Переважно  публічні сторінки депутати використовують для інформування виключно щодо своєї депутатської діяльності: про відвідування сесій, засідання комісій, роботу з виборцями, оприлюднюють виступи та коментарі на різні локальні теми та щодо вирішення питань, з якими звертаються виборці, тощо.


“Відсоток депутатів, зареєстрованих у різних соціальних мережах”

Значно меншою популярністю користуються сторінки в мережах instagram, telegram та youtube. З наявних 47 сторінок у мережі instagram активними є 15: Анастасії Большедворової, Андрія Вагапова, Наталії Жукової, Олега Звягіна, Михайла Карпенчука, Ольги Квасніцької, Олександри Ковальчук, Олени Коробкової, Лілії Леонідової, Жанни Мандриченко, Левона Нікогосяна, Петра Обухова, Світлани Осауленко, Дмитра Танцюри, Олега Філімонова.

Активних telegram-каналів - три: Анастасії Большедворової, Ольги Квасніцької та Петра Обухова. Youtube-канали ведуть лише два депутати - Анастасія Большедворова та Петро Обухов.

Як свідчать результати моніторингу соціальних мереж, основна комунікація обранців про допомогу Збройним Силам України та волонтерську діяльність. Збори гуманітарної допомоги, воєнної амуніції, допомога постраждалим ВПО - всі ці речі стали невід'ємною частиною депутатської активності. Актуальними залишаються питання медицини, нестачі ліків, а також придатності бомбосховищ в місті Одеса. Протягом серпня-вересня депутати активно стали комунікувати на своїх сторінках різні питання розподілу коштів міського бюджету, мабуть, все ж таки реагуючи на запит громадськості Одеси щодо більшої підтримку ЗСУ та справедливого розподілу податків громадян в умовах воєнного стану.

Можна додати, що більшість депутатів, які активно інформують про свою діяльність через сторінки соціальних мереж, також підтримують контакт з виборцями і у коментарях та месенджерах. 

Сесії та комісії
Важливим елементом роботи депутата міської ради є сесії. За період з листопада 2022 року по вересень 2023 року відбулося 7 засідань. Інформацію про результати сесій можна знайти на сторінках депутатів: Олександра Авдєєва, Олексія Асауленка, Анастасії Большедворової, Андрія Вагапова, Ірини Головатюк-Юзефпольскої, Наталії Жукової, Олега Звягіна, Василя Ієремії, Михайла Карпенчука, Ольги Квасніцької, Олени Коробкової, Лілії Леонідової, Жанни Мандриченко, Петра Обухова, Світлани Осауленко, Тетяни Плаксій, Світлани Попової, Дмитра Танцюри, Олега Філімонова.

Більш-менш системно про результати розгляду питань на засіданнях постійних комісій інформують окремі депутати стосовно лише чотирьох комісій.

Про результати засідань постійної комісій з питань ЖКГ пишуть детально Олександр Авдєєв та Олексій Асауленко. Одним із актуальних питань, що порушували депутати, стала процедура відновлення будинків, які постраждали внаслідок російської агресії. Також Олексій Асауленко розповідає у себе на сторінці про участь в роботі та результати засідань інших постійних комісій, наприклад, з питань транспорту та комунальної власності, ділиться результатами перевірки доступності громадського транспорту для людей з інвалідністю.

Олексій Потапський, Олег Звягін, Василь Ієремія активно пишуть про результати засідань бюджетної комісії, яка збирається найчастіше за інші. Найбільш активно на останніх засіданнях комісії опрацьовуються питання виділення коштів місцевого бюджету на потреби ЗСУ та підготовки до зимового періоду.

 

Петро Обухов інформує про засідання комісії з питань транспорту та прийняті рішення, пише і про участь у засіданнях інших комісій та органах ради (наприклад, історико-топонімічної комісії тощо). Окремо депутат часто оприлюднює відеодайджести з актуальних та нагальних питань розвитку міста.

Поодинокі дописи про діяльність постійної комісії з питань соціальної політики оприлюднює Лілія Леонідова.

Прийом виборців
Одним з не менш важливих завдань народних обранців є особисті прийоми, які депутат зобов'язаний вести не рідше одного разу на місяць.

Актуальну інформацію про прийоми або контакти приймальні у відкритому доступі розмістили такі депутати: Олександр Авдєєв, Олексій Асауленко, Анастасія Большедворова, Наталія Жукова, Василь Іеремія, Михайло Карпенчук, Олена Коробкова, Вадим Мороховський, Левон Нікогосян, Петро Обухов, Сергій Страшний, Ірина Головатюк-Юзефпольска, Ольга Квасніцька, Сергій Данилюк, Дмитро Танцюра, Андрій Вагапов, Олег Звягін, Ігор Коваль, Олег Філімонов, Світлана Осауленко, Дар’я Рибак.

Певна кількість депутатів регулярно інформує про зустрічі з виборцями та щодо їхніх результатів. Головними темами обговорень є аварійний стан будівель, допомога переселенцям, соціальні питання. 

Варто відмітити позитивну тенденцію, яка прослідковується з червня-липня 2023 року, щодо збільшення завчасних анонсів та запрошень виборців на депутатські прийоми саме через соціальні мережі.


Наприклад, Анастасія Большедворова поновила депутатські прийоми офлайн та запрошує на них виборців через дописи у facebook. Анонсують та запрошують на прийоми Наталія Жукова, Вадим Мороховський, Дар’я Рибак та Олег Філімонов, останній для цього додатково використовує свій акаунт в instagram. Знайти інформацію про контакти приймальні та записатися до депутата можна і через анонси у facebook Петра Обухова.


Ольга Квасніцька оприлюднює завчасні запрошення щодо особистого прийому виборців, проводить їх онлайн та відновила офлайн, знімає відео, де розказує та показує, як знайти кабінет приймальні. 

Відеозапрошення на офлайн-прийом разом з оприлюдненими контактами розміщає і Олексій Асауленко, який до цього проводить і онлайн-прийоми та надає консультації телефоном.

Активно та на постійній основі про проведені зустрічі з виборцями, особисті прийоми, контакти та адресу, роботу своєї громадської приймальні інформує Ірина Головатюк-Юзефпольська. Окремо варто відзначити, що депутатка оприлюднює багато роз’яснювальної інформації щодо різних соціальних питань, яка може бути корисною жителям міста та ВПО, медичних послуг тощо.

Василь Ієремія також активно (майже щоденно) інформує про роботу приймальні, особисті прийоми та діяльність у раді на сторінці facebook. До речі, на фото та у дописах про прийоми та зустрічі з виборцями присутня його колега Оксана Антонішак, що свідчить про організацію та проведення спільних прийомів. Проте на сторінці самої депутатки є тільки два дописи за останній рік, що стосуються депутатської діяльності, про звіт за 2022 рік та перше за 2,5 роки засідання постійної комісії з питань культури та туризму.

Інформує про роботу приймальні та її контакти, публікує результати своєї депутатської діяльності Сергій Страшний.

Олександр Авдєєв та Олег Звягін також інформують виборців про те, що вони можуть як записатися на прийом до депутата, так і запросити його до себе на зустріч у двір.

Михайло Карпенчук найбільше оприлюднює фото з зустрічей з жителями мікрорайонів та будинків у дворах.

Як налагодили комунікацію з виборцями депутатські фракції, групи та осередки політичних партій
Під час моніторингу не вдалося ідентифікувати сторінки всіх депутатських фракцій в Одеській міській раді. Тож для аналізу використовувались осередки політичних партій, представлених в ОМР.

Про що і як комунікують депутати саме за допомогою фракційних/партійних сторінок ми дізнавалися через: сторінку фракції “Слуга народу” в ОМР, сторінки політичного осередку в місті Одеса “Європейська Солідарність”та політичної партії “Довіряй ділам”, сторінку депутатської групи “Українська мрія”

На сторінці фракції “Слуга народу” в ОМР найбільш докладно (у порівнянні з іншими сторінками) висвітлена діяльність фракції, оприлюднюються спільні заяви щодо спірних проєктів рішень або вже прийнятих рішень, ініціативи та виступи окремих депутатів, пропозиції та зауваження фракції щодо місцевої політики. 

Окремі дописи про депутатів з фракції “Європейська Солідарність” можна знайти на сторінці осередка партії. Значну частину уваги приділяється воєнним реаліям України та потребам військових, ативно висвітлюються всеукраїнські ініціативи партії.

На сторінці партії “Довіряй ділам” майже не інформують про діяльність ані окремо депутатів, ані в цілому фракції. Є репости дописів декількох членів фракції минулого року. В 2023 році тільки чотири дописи, два з них щодо включення історичного центру міста до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 

На сторінці депутатська група “Українська мрія” системно інформують про роботу групи, результатах сесій та комісій, про ініціативи окремих депутатів тощо.

За результатами моніторингу соціальних мереж та дописів в них щодо інформування про депутатську діяльність можна відзначити, що обранцями використовуються різноманітні аспекти комунікації між з громадянами - інформативні дописи/новини про роботу в раді, надання роз’яснень, проведення консультацій, відповіді у месенджерах та коментарях, відеодайджести та звернення тощо.

Загалом інформування депутатів у соціальних мережах про свою діяльність та взаємний зворотний зв'язок з виборцями має великий потенціал для покращення демократичних процесів та підвищення впливу громадян на політику. Проте цей інструмент повинен використовуватися всебічно та відкрито для досягнення ефективного діалогу між депутатами та виборцями у місцевих радах та інших політичних органах:

  • У сучасних реаліях люди надають перевагу соціальним мережам як джерелу новин і інформації про політичні та місцеві події. Тому депутати, які активно використовують соціальні мережі, мають більше можливостей для впливу на громадську думку.
  • Постійне інформування та відкритий діалог з виборцями у соціальних мережах сприяє підвищенню рівня довіри до депутатів. Важливо, щоб ця комунікація була двосторонньою і відображала реальні проблеми та потреби місцевого населення.
  • Активна присутність у соціальних мережах може стати важливим інструментом для моніторингу роботи депутатів, оцінки їхнього впливу і визначення їхньої ефективності у вирішенні проблем місцевої громади.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження».   За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.