українською in english

Як місцеві депутати в обласних центрах проводять прийом громадян: лідери та аутсайдери всеукраїнського рейтингу

27 грудня, 08:52

Протягом вересня-листопада 2023 року експерти всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад», яку координує Одеський Комітет виборців, проводили польове дослідження щодо організації та здійснення прийому громадян депутатами 14 міських рад обласних центрів – Вінниці, Запоріжжя, Івано-Франківська, Києва, Кропивницького, Луцька, Львова, Миколаєва, Одеси, Рівного, Сум, Хмельницького, Черкас і Чернігова.

За підсумками моніторингу можна констатувати, що рівень здійснення прийому громадян серед місцевих депутатів не є високим, проте в багатьох випадках ситуація не виглядає критичною.

Серед найбільш поширених причин невисокого рівня здійснення прийому громадян можна виділити, в першу чергу, питання, пов’язані із безпекою: депутати не хочуть ризикувати власною і безпекою відвідувачів їхніх приймалень. Однак у такому разі депутати могли б використовувати сучасні можливості для проведення прийому громадян і здійснювати свій прийом онлайн. Проте значна кількість депутатів має консервативні підходи до організації прийому громадян і не бажає проводити його дистанційно.

Ще однією причиною є відсутність у депутатів коштів на вирішення проблем громадян, як це було раніше. Зазвичай депутати мали кошти депутатського фонду (чи його аналогів) для надання матеріальної допомоги громадян або вирішення проблем, пов’язаних із благоустроєм та житлово-комунальним господарством. Широкомасштабна війна змінила цю ситуацію і у багатьох депутатів тепер нема відповідних ресурсів, а інші способи спільного вирішення проблем громади і громадян не напрацьовано. Відповідно й громадяни менш охоче відвідують депутатські приймальні, знаючи, що грошей на вирішення проблем обранці не мають.

Крім того, низка депутатів самоусунулися від виконання своїх обов’язків через різноманітні причини (наприклад, перебувають за межами України).

На думку експертів кампанії, підвищити рівень здійснення прийому громадян можна, зокрема, якщо депутати будуть більш креативно підходити до виконання цього обов’язку і користуватися всіма наявними у них інструментами для організації прийому громадян в дистанційному режимі. Також депутатам варто більше залучати громадян до спільної участі у вирішенні проблем громади замість використання старих практик.

Серед найбільш дисциплінованих депутатських корпусів в частині здійснення прийому громадян - обранці Львівської (97%), Київської (92%) та Вінницької (91%) міських рад. Це єдині міські ради серед охоплених моніторингом, де щодо більше 90% депутатів вдалося підтвердити здійснення прийому громадян.

Одразу у двох охоплених моніторингом міських радах щодо більшості депутатів не вдалося підтвердити проведення прийому громадян. Так, у Миколаївській міській раді підтверджено прийом громадян щодо 27% депутатів, а в Одеській – щодо 47%.

Замикає трійку аутсайдерів Черкаська міська рада, де проведення прийому громадян підтверджено щодо 55% депутатів.

Депутати Вінницької, Запорізької та Черкаської міських рад взагалі не використовують онлайн-інструменти для здійснення прийому громадян. Також значну перевагу проведенню прийому громадян лише у приймальні (офлайн) віддають депутати Івано-Франківської, Київської та Хмельницької міських рад.

Найбільш активно ж використовують обидва формати проведення прийому громадян депутати Львівської та Луцької міських рад.

Широкомасштабна війна не вплинула на коло питань, з якими громадяни звертаються до депутатів. Так, найбільша кількість депутатів заявила, що отримувала звернення щодо проблем ЖКГ, благоустрою (69%) та щодо надання матеріальної допомоги (57%).

Для інформування громадян про здійснення прийому громадян найчастіше депутати використовують вебсайти міських рад. Натомість соціальні мережі, де значна кількість виборців проводить багато часу, не є для депутатів важливим майданчиком для поширення анонсів про здійснення ними прийому громадян.

Як помітно з дослідження, міська рада відіграє значну роль в організації прийому громадян депутатами, адже найбільша кількість депутатів проводить прийом саме у приміщеннях міської ради (або у виділених приміщеннях ради, або у виділеному кабінеті для прийому громадян депутатами). Також значна частина депутатів здійснює прийом громадян або на робочому місці, або в партійній приймальні.