Як відновити втрачені документи: консультує Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари
В умовах війни та воєнного стану втрачені документи можна відновити через звернення до профільних установ або в судовому порядку навіть якщо вони були видані на тимчасово окупованій території. При втраті деяких документів можна користуватись мобільним застосунком «Дія». Найбільше запитів надходить щодо відновлення паспорта громадянина України, свідоцтва про народження та документів на право власності. Представники Громадського центру правосуддя підготували правову консультацію, у якій покроково розглянули процедури відновлення цих документів.
Як відновити паспорт громадянина України?
Потрібно звернутись до однієї з установ:
- підрозділу Державної міграційної служби України (ДМС);
- центру надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- центру обслуговування «Паспортний сервіс» (ДП «Документ»).
Необхідно надати такі документи:
- заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року;
- витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань (якщо паспорт викрадено на території України);
- документи, які містять змінну інформацію (місце проживання, шлюб, народження дітей, ідентифікаційний номер інше);
- документ про сплату адміністративного збору або оригінал документа про звільнення від його сплати.
Звернутись потрібно особисто, якщо вам більше 14 років. За загальним правилом термін розгляду заяви - до 20 днів.
Оформити новий паспортний документ можна за місцем звернення, але у тих населених пунктах, які знаходяться на підконтрольних Україні територіях. У разі якщо втрачено ID-картку, за оформленням нової можна звернутися до будь-якого підрозділу ДМС. Якщо потрібно оформити паспорт громадянина України за кордоном, звертайтесь до уповноважених підрозділів ДП «Документ» за кордоном.
При втраті паспорта громадянина України можна користуватись мобільним застосунком «Дія». Паспорт громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (ID-картка), та паспорт громадянина України для виїзду за кордон, які сформовані у «Дії», мають таку ж юридичну силу, що й звичайні.
Як відновити свідоцтво про народження?
Якщо оригінал свідоцтва про народження вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, є можливість повторної видачі документа.
Потрібно звернутись до однієї з установ:
- Відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС);
- Дипломатичного представництва України;
- Консульської установи України.
Необхідно надати такі документи:
- заяву на відновлення свідоцтва;
- паспорти батьків, де є відмітка про дитину;
- документ, що підтверджує факт батьківства, або паспорт особи, що звертається для відновлення свідоцтва;
- квитанцію про сплату державного мита.
Дублікат свідоцтва про народження можна також замовити на порталі «Дія» за таким алгоритмом:
- авторизуватись на порталі «Дія» через електронний підпис;
- у вкладці «Послуги» перейти до меню «Довідки та витяги»;
- обрати тип свідоцтва та заповнити онлайн форму;
- вибрати зручний спосіб отримання свідоцтва (у відділі ДРАЦС чи кур’єром);
- здійснити оплату послуг.
Якщо копію свідоцтва про народження з відділу ДРАЦС, розташованого на окупованій території, отримати не вдається або немає запису про реєстрацію народження, необхідно звертатися до суду. Доказами при зверненні можуть бути копія лікарського свідоцтва про народження та покази свідків.
Як відновити документи на право власності?
У практиці Громадського центру правосуддя зустрічаються запити щодо відновлення знищених, пошкоджених чи втрачених документів на право власності, які необхідні для отримання компенсації від держави за зруйноване житло. У випадку втрати таких документів видається дублікат втраченого або пошкодженого документа, який має таку ж юридичну силу, що й оригінал.
1) Право власності оформлене до 2003 року - потрібно звернутися до нотаріуса, який видав цей документ, нотаріального архіву, посадової особи органу місцевого самоврядування або ЦНАП.
2) Право власності оформлене після 2003 року - інформацію про право власності можна отримати з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно самостійно, через нотаріуса або ЦНАП.
3) Право власності не оформлено або немає можливості отримати дублікати правовстановлюючих документів - необхідно звернутися до суду для встановлення права власності на нерухомість.
Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари працює як мультифунціональний хаб, який впроваджує людиноорієнтований підхід на місцевому рівні та допомагає громадам впоратись з правовими, безпековими та гуманітарними викликами, пов’язаними з військовою агресією рф проти України. Проєкт «Розбудова Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари в умовах війни/післявоєнного відновлення» впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх».
Ця публікація здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в межах Програми «Справедливість для всіх». Погляди авторів, викладені у цьому виданні, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.