Які права та обов’язки визначені для членів громадських об’єднань?
Непоодинокі випадки, коли відбувається колапс в діяльності громадського об’єднання через розпорошення управлінських функцій серед надмірної кількості членів організації або навпаки зосередження в одних руках. Визначення чіткого переліку прав і обов’язків членів громадського об'єднання є одним із запобіжників виникнення подібних ситуацій. Представники Ренійського ресурсного центру для неурядового сектору, який працює в Одеській області, підготували правову консультацію щодо особливостей статусу членів громадського об’єднання та надали практичні поради щодо реалізації такого членства як з боку організації, так і самого учасника.
Хто може бути членом громадського об’єднання (ГО)?
Членами (учасниками) ГО можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 18 років, а молодіжної та дитячої громадської організації - 14 років.
Також членами (учасниками) громадської спілки, крім молодіжної та дитячої, можуть бути юридичні особи приватного права, у тому числі громадські об’єднання зі статусом юридичної особи, фізичні особи.
Важливо зазначити, що для реєстрації громадської організації потрібно мінімум дві повнолітні та дієздатні фізичні особи, які будуть її засновниками. Для створення громадської спілки потрібні як мінімум дві юридичні особи-засновники. Після реєстрації засновники автоматично набувають статус члена ГО.
Радимо починати з невеликої кількості членів ГО – від двох до п’яти. Пізніше кількість членів може бути збільшення шляхом прийняття в члени ГО зацікавлених осіб.
Де зазначаються права і обов’язки члена ГО і на який орієнтовний перелік прав та обов’язків можна розраховувати?
За загальним правилом, права і обов’язки членів того чи іншого громадського об’єднання прописуються у Статуті громадського об’єднання, затвердженого протоколом установчих зборів засновників ГО.
До прикладу, перелік прав може бути наступним:
- обирати і бути обраними до керівних органів Об’єднання, брати участь у всіх заходах, що проводяться Об’єднанням;
- брати участь у роботі постійних та тимчасових комісій, створених за рішенням уповноважених органів Об’єднання;
- звертатися до органів Об’єднання з запитами та пропозиціями з питань, пов’язаних з діяльністю Об’єднання, отримувати відповіді;
- оскаржувати рішення, дії, бездіяльність керівних органів Об’єднання, подавати заяви, заперечення і скарги на прийняті ними рішення до Правління та вимагати розгляду скарг та заяв на Загальних зборах;
- оскаржувати рішення Загальних зборів до суду;
- одержувати інформацію з питань діяльності Об’єднання;
- звертатися до органів Об’єднання за допомогою у захисті своїх прав та законних інтересів;
- вільно відстоювати і пропагувати ідеї та пропозиції з питань, що обговорюються в Об’єднання;
- вільно виходити з Об’єднання за власною письмовою заявою, направленою Правлінню Об’єднання.
Статутом можуть встановлюватися і інші права, що не суперечать чинному законодавству України.
Щодо членів громадських об’єднань можуть встановлюватися наступні обов’язки:
- дотримуватись положень Статуту Об’єднання;
- брати активну участь у виконанні рішень керівних органів, проведенні заходів, спрямованих на пропаганду Об’єднання, всебічно сприяти зміцненню їх авторитету;
- виконувати рішення керівних органів Об’єднання;
- своєчасно сплачувати вступні та членські внески в розмірах та строки, що встановлюються Правлінням Об’єднання;
- сприяти здійсненню мети та завдань Об’єднання;
- брати участь у публічних заходах, що проводяться Об’єднанням.
- пропагувати ідеї, мету і діяльність Об’єднання;
- виконувати вимоги керівних органів Об’єднання, відокремленого підрозділу, у якому член Об’єднання перебуває на обліку.
Статутом можуть встановлюватися й інші обов’язки, що не суперечать чинному законодавству України.
Поради щодо надання членства в ГО і визначення правового статусу членів
Перший кейс. За загальним правилом, члени ГО мають право голосу і можуть впливати на діяльність організації, вимагати звітування, приймати участь в обговореннях, висувати пропозиції пов’язані з діяльністю ГО. Радимо не надавати членство у вашому ГО надто великій кількості осіб, адже буде важко організувати роботу ГО, а саме зібрати велику кількість членів з метою проведення Загальних зборів.
Другий кейс. Певна кількість членів зібралася і вирішила змінити Голову ГО таабо виключити когось з числа членів ГО. У разі, коли дійсно потрібно для організації роботи ГО залучення великої кількості осіб та існує ризик надмірного впливу на діяльність ГО, рекомендуємо вводити поняття «почесних» та асоційованих членів. Таких членів залучають до роботи в ГО, та вони не мають права голосу на Загальних зборах, проте можуть відвідувати заходи, отримувати інформацію та мати інші права в ГО.
Резюмуючи, можемо надати наступні поради:
- дуже обережно приймати в члени інших людей, особливо тих, які не будуть вносити жодного вкладу в діяльність ГО;
- мати необхідні «запобіжники», які унеможливлюють вплив певної групи на діяльність ГО;
- мати можливість виключення члена зі складу членів ГО.
Для отримання більш детальної інформації з цього та інших правових питань в сфері діяльності неурядових організацій, звертайтесь до ресурсних центрів підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот:
- Ренійський ресурсний центр, Одеська область (працює на базі громадської організації «Регіональний аналітичний центр»): Марія Пісковець, 0689213861, mpiskovec64@gmail.com
- Вознесенський ресурсний центр, Миколаївська область (працює на базі громадської організації «Агентство економічного розвитку»): Вікторія Савчук, 0665043006, savchuk@aer.net.ua
- Білозерський ресурсний центр, Херсонська область (працює на базі громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку»): Катерина Оксенюк, 0950874860, bilozerka.center@gmail.com
* * *
Регіональні ресурсні центри для підтримки місцевих неурядових організацій, громадських ініціатив та волонтерських спільнот створені та працюють як інституційні осередки розбудови неурядового сектору та підтримки соціальної згуртованості на місцевому та регіональному рівні, в рамках партнерської ініціативи «Підтримка неурядового сектору Півдня України задля відновлення громад та регіону», яка впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».