Злочини рф проти екосистеми Чорного моря
З початку повномасштабної війни рф проти України, російські військові вчиняють злочини в акваторії Чорного моря, чим завдають значну шкоду морській екосистемі. Падіння ракет у морські води, замінування акваторії, поховання знищених суден та літальних апаратів - все це негативно впливає на екосистему Чорного моря. Також фіксуються факти загибелі дельфінів внаслідок негативного впливу російських військових кораблів, що порушує вимоги належного поводження із довкіллям під час воєнних дій. Наразі в рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» зафіксовано 10 епізодів загибелі дельфінів, яких викидає на чорноморське узбережжя. За оцінками екологів, мова може йди про загибель в Чорному морі близько 5 тисяч дельфінів.
В рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна», Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» наразі задокументовано 10 епізодів загиблих дельфінів на чорноморському узбережжі, найбільше в районі Національного парку «Тузлівські лимани». Національний парк «Тузлівські лимани» в Одеській області - поки єдиний в Україні вільний від окупації національний парк, що має вихід до моря. Всі інші національні парки, які мають вихід до Чорного чи Азовського морів, зараз в окупації. До початку повномасштабного вторгнення у парку моніторили стан 13 лиманів і 44 кілометрів узбережжя Чорного моря. Зараз більша частина території парку обмежена для відвідування природоохоронцями.
Співробітники парку з початку повномасштабної війни рф проти України почали масово знаходити на узбережжі моря тіла загиблих дельфінів. Зокрема, у 2022 році на 5 км узбережжя національного парку, до якого є доступ у науковців, було знайдено вже 35 тіл дельфінів. У 2021 році на всьому узбережжі парку (44 км) за весь рік було знайдено тільки 3 мертвих дельфінів. Внаслідок бойових дій у морі дельфіни отримують ураження органів навігації та слуху, а також підхоплюють інфекції через виснажений імунітет. Особливо шкідливо для дельфінів використання воєнних гідролокаторів. Через випромінювання навігаційних приборів ссавці перестають сприймати ехосигнали, що призводить до їх загибелі. Загалом, за оцінками представників Національного парку, від початку повномасштабного вторгнення рф, саме через війну загинуло близько 5000 дельфінів, що являється порушенням вимог належного поводження із довкіллям під час воєнних дій.
«Такої кількості мертвих дельфінів також раніше не знаходили і в інших країнах, зокрема Румунії та Болгарії. Все це, скоріш за все, - результат роботи сонарів підводних човнів росії, дельфіни втрачають свою здатність орієнтуватися, наштовхуються на міни, на інші перешкоди і, головне, вони не можуть полювати, бо не працюють їхні природні ехолокатори. Дельфін худне, імунітет різко знижується, і починаються різноманітні інфекції, в результаті дельфін помирає від хвороб, спричинених саме таким падінням імунітету. Тобто – через бойові дії. Крім того, коли були бомбардування акваторії Чорного моря, дельфіни різко підіймалися на поверхню, а це спричиняє у них декомпресію, закупорку капілярів і, в результаті, – інфаркти, – розказує виданню «ІзбірКом» Іван Русєв, доктор біологічних наук, громадський діяч та начальник наукового відділу Національного парку «Тузлівські лимани».
За фактом масового знищення об’єктів тваринного світу (дельфінів видів азовка, афаліна та інших), Спеціалізованою екологічною прокуратурою Одеської обласної прокуратури здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ст. 441 КК України - екоцид (дії, що спричиняють масове знищення представників тваринного або рослинного світу). За інформацією органів прокуратури, з 24 лютого 2022 року задокументовано 95 смертей представників сімейства дельфінових в українській частині Чорного моря. Ймовірною причиною масової загибелі морських ссавців визначено використання суднами країни-агресора гідролокаторів (сонарів) на підводних та надводних човнах, що створюють потужні звуки, які негативно впливають на здоров’я тварин.
За ініціативою прокуратури проведено огляди та розтини китоподібних – морських свиней і звичайних дельфінів (білобочок), знайдених мертвими на узбережжях. Під час розтину тварин спеціалістами здійснено відбір проб органів та тканин для подальшого лабораторного дослідження патологій з метою встановлення причин загибелі морських ссавців. Відібрані зразки направлені для проведення досліджень у Падуанському університеті (Італія), та окремого дослідження структур внутрішнього вуха ссавців у Ганноверському університеті (Німеччина). «Щоб довести саме масовість смертей дельфінів у Чорному морі, ми підготували міжнародні звернення до Болгарії, Румунії, Туреччини» – зазначив начальник Спеціалізованої екологічної прокуратури в Одеській області Володимир Францевич.
Як розповів виданню ІзбірКом доктор біологічних наук, провідний науковий співробітник Інституту зоології ім. Шмальгаузена Павло Гольдін, який безпосередньо робить розтини мертвих дельфінів, крім України, масові випадки загибелі дельфінів фіксують у Румунії, Туреччині та Болгарії. Є кілька гіпотез щодо можливих причин, серед них – акустичні травми органів слуху, що викликані бойовими діями флоту російської федерації у водах Чорного моря. Крім впливу від пуску ракет підводними човнами, це також робота локаторів, яка впливає на ехолокаційну систему дельфінів. Серед причин, які впливають на тваринний світ моря, вчений називає такі як численні вибухи, забруднення довкілля боєприпасами, токсичним ракетним пальним, біологічне забруднення баластними водами, а також органічними сполуками з пошкоджених через бомбардування каналізаційних систем міст. Через ці причини страждають всі морські організми, а також птахи та інші тварини, але обсяги наслідків можна буде встановити вже після завершення бойових дій.
Росія, здійснюючи активні бойові дії в акваторії Чорного та Азовського морів завдає значну шкоду морській екосистемі, чим грубо порушує статтю 194 Конвенції ООН з морського права 1982 року (UNCLOS), яку вона ратифікувала у 1997 році. Положеннями цієї статті встановлюється обов’язок для держав, вживати усіх сумісних з цією Конвенцію заходів, необхідних для відвернення, скорочення і збереження під контролем забруднення морського середовища з будь-якого джерела. Масове знищення природи, згідно з міжнародним гуманітарним правом, вважається воєнним злочином. Відповідна норма прописана у п. 2 ст. 8 Римського статуту, де зазначено, що умисний напад, який тягне за собою серйозну шкоду навколишньому середовищу і неспівставний з очікуваною військовою перевагою, є воєнним злочином. Як було відзначено українським Омбудсманом, окупантами порушено статтю 35 додаткового Протоколу до Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол No1) щодо належного поводження із довкіллям під час воєнних дій.
Фото: Одеська обласна прокуратура