українською in english

Як поводитись при спілкуванні з поліцейськими

2 березня, 12:27

Поліція - це орган влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

(!) При контактах з поліцейськими важливо розуміти свої права та рамки повноважень поліцейських.

Відповідно до Закону України «Про національну поліцію», поліція може застосовувати до осіб, зокрема, такі заходи втручання в їх права:

1) перевірка документів особи;

2) опитування особи;

3) поверхнева перевірка і огляд;

4) зупинення транспортного засобу;

5) вимога залишити місце і обмеження доступу до визначеної території;

6) обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю;

7) проникнення до житла чи іншого володіння особи.

(!) Поліцейські не можуть застосовувати перелічені заходи просто за власним бажанням - повинні бути обґрунтовані та передбачені законом ПІДСТАВИ. Особі повинні повідомити та пояснити причини застосування таких заходів та послатись на відповідну норму закону.

Поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, ВИКЛЮЧНО у випадках:

1) якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;

2) якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;

3) якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;

4) якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;

5) якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;

6) якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, авто може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.

(!) При зверненні до особи поліцейському заборонено бути зверхнім, погрожувати, іронізувати, використовувати ненормативну лексику.

ПОВЕРХНЕВА ПЕРЕВІРКА - це здійснення візуального огляду особи проведенням по поверхні вбрання рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу. Така перевірка здійснюється поліцейським відповідної статі (у невідкладних випадках це може здійснити будь-який поліцейський лише з використанням спеціального приладу).

(!) Якщо йдеться не про візуальний огляд та зовнішнє обстеження, а більш детальне дослідження, то такі дії вже є ОБШУКОМ і вимагають присутності понятих та оформлення таких дій відповідним протоколом.

Аби попередити порушення Ваших прав та спростити можливе оскарження дій поліцейських, радимо:

  • Попросити поліцейського/поліцейських представитись та пред’явити посвідчення чи нагрудний знак (маєте право переписати їх дані).
  • Якщо здається, що поліцейським порушуються ваші права, маєте право викликати на місце події за номером «102» інших поліцейських.
  • Якщо обмежується ваша свобода пересування (наприклад, забороняють відходити від поліцейських, насильно садять в поліцейське авто, примушують прибути до відділку поліції) – вимагайте офіційного оформлення вашого статусу як затриманої особи.
  • Під час вашого затримання або просто спілкування з поліцейськими, Ви маєте право зателефонувати адвокатові для консультації, або викликати його на місце події.
  • Не підписуйте жодні документи, які складені поліцейськими до їх ретельного вивчення. Якщо з чимось не згодні чи маєте доповнення - обов’язково письмово зазначте про це перед підписом.
  • Якщо відчуваєте, що ваш контакт з поліцією загрожує вашим правам, за можливості здійснюйте відео та аудіо фіксацію події.

Поліцейський зобов’язаний заздалегідь попередити Вас про застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї і надати Вам достатньо часу, щоб виконати законні вимоги поліцейського.

(!) Поліцейському заборонено сприяти, здійснювати, підбурювати або терпимо ставитися до будь-яких форм катування, жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання.

ОСКАРЖИТИ порушення Ваших прав з боку поліцейських можна:

  • Якщо Ви постраждали від незаконної дії/бездіяльності (незаконного огляду, неналежного спілкування, ігнорування прохання допомоги, погрози тощо): скарга подається до керівника поліції або служби безпеки відповідного територіального органу в порядку Закону України «Про звернення громадян». Також може бути викладена усно за номером «102» або «0-800-50-02-02» (call-центр Національної поліції).
  • Якщо Ви є учасником адміністративного або кримінального провадження: скарга (клопотання) на незаконні дії/бездіяльність працівників поліції подається відповідно до вимог процесуального законодавства (ст. 267 КУпАП та ст. 303–313 КПК відповідно).
  • Якщо Ви стали жертвою злочину (катування, побиття, погрози розправою, незаконне тримання під вартою тощо): подається заява про скоєння злочину відповідно до норм Кримінального процесуального кодексу України.

Правова пам'ятка "Як поводитись при спілкуванні з поліцейськими"

Ця правова консультація носить рекомендаційний характер, не є офіційним роз’ясненням чинного законодавства та актуальна станом на 2020 рік. Публікація підготовлена Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» в рамках проєкту «Громадський центр правосуддя як мультифункціональна платформа розвитку правосуддя в громадах», за фінансової підтримки Європейського Союзу. Погляди авторів публікації не відображають офіційної позиції Європейського Союзу.