українською in english

Як протистояти незаконним діям колекторів

27 січня, 13:05

Колекторами називають людей, які вимагають від боржників погашення кредитів в інтересах замовника-кредитора (частіше всього банку, кредитної спілки чи іншої фінансової установи).

Часто колектори користуються правовою необізнаністю громадян та переходять в своїй діяльності дозволені законодавством межі:

 • Відмовляються представитися, вказати місце роботи і займану посаду (при особистих контактах відмовляються пред’являти посвідчення чи інший документ щодо особи).
 • Представляються працівниками поліції, прокуратури, виконавчої служби, суду чи інших державних органів і вимагають негайного погашення боргу (при цьому можуть посилатись на нібито відкрите проти Вас кримінальне провадження).
 • Використовують підробні рішення судів чи інших державних та недержавних органів, інші підробні документи.
 • Проявляють грубість у спілкуванні та використовують ненормативну лексику.
 • Вчиняють погрози Вашому життю і здоров’ю (життю і здоров’ю Ваших родичів та близьких) та незаконно перешкоджають користуванню Вашим майном.
 • Розповсюджують неправдиву інформацію, яка порочить Вашу честь та гідність.
 • Телефонують на роботу Вам, Вашим родичам і знайомим і поширюють інформацію про те, що ви є злісним неплатником. Телефонують чи приходять до Вас додому у вечірній і нічний час.
 • Вимагають передати готівку безпосередньо в руки (хоча прострочення повинні погашатися лише на рахунок відповідної фінансової установи).

(!) Необхідно розуміти, що колектори - це не приватні виконавці, які нещодавно з’явились в Україні.

Приватні виконавці є незалежними професіоналами, уповноваженими державою на здійснення діяльності з примусового виконання рішень. Приватні виконавці загалом мають такі ж самі повноваження, як і державні виконавці. Зокрема, вони можуть проводити перевірки, витребувати інформацію, накладати арешт на майно та банківські рахунки.

Що треба мати на увазі у випадках незаконних дій колекторів?

 1. Такі дії є незаконними, навіть якщо у Вас дійсно є непогашений борг чи кредит. Ніхто ні за яких обставин не має права погрожувати людині, розповсюджувати персональну інформацію, втручатися в особисте життя.
 2. Всі спірні питання по кредитним чи борговим зобов’язанням вирішуються у суді. Ніхто не має права описувати/досліджувати/конфіскувати ваше майно, поки не буде відповідного РІШЕННЯ СУДУ про стягнення з Вас на чиюсь користь грошових коштів.

Ящо судове засідання з цього приводу кимось ініціюється, Вас ОБОВ’ЯЗКОВО повинні викликати до суду. Таким чином, Ви будете знати, що така судова справа існує і будете мати можливість впливати на хід розгляду як повноправний учасник.

(!) Колектори рідко звертаються до судів. Відповідно, без рішення суду Ви не зобов’язані виконувати їх незаконні вимоги і взагалі з ними спілкуватися. Якщо колектори Вам нададуть рішення суду, наша порада – зверніться до суду і упевніться, що таке рішення суду дійсно існує. Перевірити, чи Ви є учасником судової справи можна на вебсайті.

 1. Передача банком персональної інформації колекторам без відома та згоди боржника є незаконною. Лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини можлива обробка персональних даних без згоди особи, але такі виключення точно не стосуються колекторів.

(!) Вимоги Закону України «Про банки й банківську діяльність» визначають, що дані, які стосуються діяльності й фінансового становища клієнта і які стали відомі банку в процесі обслуговування є банківською таємницею, розголошення якої заборонене, хоча й допускається лише у виняткових випадках, передбачених законом (наприклад, при проведенні слідчих дій).

 1. На незаконний тиск колекторів і вимагання Ви можете реагувати щонайменше двома шляхами:
 • ІГНОРУВАТИ: не брати слухавку, змінити номер телефону, не звертати уваги та викидати листи з вимогами та залякуваннями;
 • НАПИСАТИ ЗАЯВУ ПРО ЗЛОЧИН до поліції за статтею 189 Кримінального кодексу – вимагання. У цьому випадку, поліція зобов’язана за Вашою заявою розпочати кримінальне провадження, визнати Вас потерпілим і зробити все можливе для встановлення і покарання винуватців.

Аби уникнути спілкування з колекторами:

 • Краще не зв’язувати себе зобов’язаннями з сумнівними кредитно-фінансовими фірмами, які обіцяють швидкі гроші. Зазвичай такі кредитні зобов’язання передбачають вкрай невигідні умови для клієнта.
 • Кожного разу уважно ознайомлюйтесь з умовами кредитного договору, звертаючи увагу на штрафні санкції та проценти за користування кредитом. Оцінюйте свої фінансові можливості з урахуванням всіх умов договору. Попросіть менеджера роз’яснити незрозумілі Вам пункти, у випадку необхідності зверніться за правовою консультацією.
 • Обов’язково отримайте та зберігайте свою копію кредитного договору.

(!) Наразі значного поширення отримали послуги отримання кредитних грошей он-лайн. Онлайн-сервісам вигідно, якщо клієнт порушує зобов'язання за договором, оскільки тоді за рахунок штрафів та відсотків їх прибуток зростає. Тому при оформленні позики, такі сервіси роблять все можливе для того, щоб приховати від клієнта важливі умови договору, або зробити так, щоб він не звернув на них уваги.

В усіх випадках отримання кредитних грошнй радимо витребувати для ознайомлення всі умови угоди кредитування та ознайомитись з відгуками про конкретну фінансову компанію.

 

Зразок заяви до поліції: 

ПРАВОВА ПАМ'ЯТКА "ЯК ПРОТИСТОЯТИ НЕЗАКОННИМ ДІЯМ КОЛЕКТОРІВ?"

Ця правова консультація носить рекомендаційний характер, не є офіційним роз’ясненням чинного законодавства та актуальна станом на 2020 рік. Публікація підготовлена Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» в рамках проєкту «Громадський центр правосуддя як мульти-функціональна платформа розвитку правосуддя в громадах», за фінансової підтримки Європейського Союзу. Погляди авторів публікації не відображають офіційної позиції Європейського Союзу.