українською in english

Як уберегтися від шахрайства з банківськими картками

13 січня, 11:44

Юрист, керівник Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку при Одеській обласній організації ВГО «Комітет виборців України» Леонід Семененко у  своїй консультації наводить декілька найбільш популярних способів, якими «банківські» шахраї можуть заволодіти вашими грошима. А також розповідає про запобіжні заходи, яких слід вжити,  аби цього не сталося. 

Шахрайські оборудки з банківськими картками та рахунками в Україні трапляються доволі часто, до того мають характер сплесків. Незважаючи на те, що поліція проводить профілактичну роботу, надає інформацію громадянам, попереджає про ризики, ситуація все одно не покращується: нечисті на руку спритники знову знаходять тисячу і один спосіб ошукати людей.

Спосіб 1. Злодії представляються спеціалістами. Щоб змусити жертву повідомити особисті дані та інформацію про платіжну картку, представляються по телефону співробітником Національного банку, поліції, Служби безпеки, Пенсійного фонду, благодійної організації. Потенційній жертві пояснюють телефонний дзвінок тим, що перевіряють систему безпеки, повідомляють про додаткові пенсійні нарахування чи блокування картки.

Спосіб 2. Клієнтів Приватбанку "переводять" в Ощадбанк. Шахраї телефоном повідомляють потенційній жертві, що Приватбанк приєднують до Ощадбанку. Оскільки клієнту, мовляв, слід негайно перевести кошти на банківський рахунок в Ощадбанк. Таким чином, гроші переводять на рахунки, підконтрольні шахраям. Зловмисники також залякують потенційну жертву чутками про витік інформації з бази даних Приватбанку.

Спосіб 3. "День народження картки". Дані про картку у користувачів виманюють також через соцмережі. Один із найвідоміших способів полягають у тому, що зловмисники пропонують нібито "підрахувати" день народження картки за її даними. Зокрема, пропонують користувачам викласти номер картки та термін дії у коментарях. Під різними приводами шахраї виманюють у клієнтів банку фотографію банківської картки. Власникам карткам радять не повідомляти дані картки: банківські SMS-паролі, номер картки, термін її дії, тризначний код безпеки зі зворотного боку картки. Він потрібен для операцій з платіжною карткою в інтернеті. Якщо карткові дані уже розголосили, слід негайно заблокувати картку та повідомити про інцидент до кіберполіції.

Застереження:

  • Не надавайте ніяку інформацію стосовно вашої банківської картки,
  • Дотримуйтеся правил безпеки при користуванні карткою, коли знімаєте гроші в банкоматі,
  • Відмовляйте особам, які намагаються отримати у вас фото вашої картки,
  • Відмовляйте у допомозі при отриманні грошових коштів,
  • Відмовляйтеся спілкуватися з незнайомими особами по телефону.
  • Зверненіться до поліції, розкажіть про осіб, які цікавляться вашими картками і надайте їх контакти.

Поради власникам банківських карток, які суттєво підвищать безпеку їх використання:

1. Ніколи не залишайте без нагляду вашу банківську картку.

2. Нікому не повідомляйте ПІН-код картки та ні в якому разі не зберігайте ПІН-код у гаманці чи разом з карткою.

3. Нікому не повідомляйте дані доступу до вашої картки через інтернет-банкінг (ваші логін і пароль на сайті банку).

4. Ніколи не повідомляйте ваші персональні дані (пін-код, номер картки, логін і пароль, cvv-код) третім особам, навіть якщо вони представляються працівниками банку. Працівники банку ніколи не перевіряють ваші персональні дані.

5. Ніколи не розголошуйте коди, які приходять вам на ваш мобільний номер, і не набирайте на вашому телефоні невідомі вам комбінації цифр.

6. Дізнайтеся телефон «гарячої лінії» вашого банку та відразу телефонуйте, якщо підозрюєте, що маєте справу з шахрайством. Чим швидше ви це зробите, тим менше шансів у шахраїв.

7. Намагайтеся здійснювати банківські операції у відділеннях банків, адже такі банкомати захищені від встановлення зчитувальних пристроїв та інструментів, які блокують картку чи видачу готівки.

8. Якщо банкомат заблокував вашу картку, негайно телефонуйте на «гарячу лінію» банку та вимагайте заблокувати вашу картку. Тільки після цього можна відходити від банкомату.

9. Якщо ви отримуєте чек після здійснення транзакцій, не викидайте його у смітник поруч з банкоматом, адже ваш чек також містить частину персональних даних.

10. Якщо Вам доводиться розміщувати номер картки в Інтернеті, не вказуйте номер вашого мобільного, який прив'язаний до картки. Для цього заведіть окремий номер.

11. При здійсненні розрахунків через Інтернет встановлюйте на ваш комп'ютер нове програмне забезпечення та антивіруси, а також перевіряйте інтернет-адресу сайту банку. Вона має починатися так: https:// Це свідчитиме про безпечне та зашифроване інтернет-з'єднання.

Передавайте ці поради вашим рідним та близьким, адже разом ми можемо зробити використання банківських карток комфортним та безпечним. 

Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження»