Сервісна допомога людям та довготривалі рішення для громад: робота Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари

6 June, 15:51

Після повномасштабного вторгнення рф до України Громадський центр правосуддя в місті Татарбунари на Одещині основні зусилля скерував на оперативну підтримку громад щодо нових правових, безпекових та гуманітарних викликів. За останній рік роботи клієнтами Центру стали 1740 осіб, понад 80% з яких - представники/ці вразливих груп, - повідомляє пресслужба Одеської обласної організації ВГО "Комітет виборців України". Практично кожен другий клієнт отримав безоплатну правову допомогу, інші стали учасниками/цями навчальних програм та ініціатив психосоціальної й гуманітарної підтримки. Окрім сервісної допомоги, фахівці Громадського центру правосуддя допомогли впровадити у двох громадах Одещини 8 довготривалих ініціатив у сфері безпеки та гуманітарного реагування в умовах війни.

 

Загальні показники діяльності

Громадський центр правосуддя працює в м. Татарбунари Одеської області близько чотирьох років як мультифунціональний хаб, який розвиває дружнє правосуддя в громадах та просуває новий формат співпраці між органами правосуддя, місцевою владою та жителями на принципах довіри і відповідальності. Після повномасштабного вторгнення рф до України діяльність Центру скерована на забезпечення оперативного реагування в громадах на правові, безпекові та гуманітарні виклики, пов’язані з військовою агресією рф. Формат роботи Громадського центру правосуддя дозволив не дублювати наявні послуги в громаді, а зробити їх більш доступними, ефективними та сталими через власні інструменти.

Всього за період з червня 2022 року по травень 2023 року (12 місяців) клієнтами Центру стали 1740 осіб, понад 80% з яких - представники/ці вразливих груп. У 2022 році Громадський центр правосуддя відкрив у співпраці з місцевою владою своє представництво у Ренійській громаді (загалом близько 20% роботи було спрямовано на цю громаду). Практично кожен другий клієнт отримав безоплатну правову допомогу, інші стали учасниками/цями навчальних програм та ініціатив психосоціальної та гуманітарної підтримки. Важливим напрямком роботи Громадського центру правосуддя стала підтримка волонтерських груп та громадських ініціатив. Це дозволило оперативно оцінити актуальні потреби Татарбунарської та Ренійської громади Одеської області та впровадити там вісім довготривалих ініціатив у сфері безпеки та гуманітарного реагування в умовах війни.

Правова допомога та впровадження людиноорієнтованого підходу

 

Правники Громадського центру правосуддя надавали безоплатну правову допомогу безпосередньо в польовому офісі Центру в м. Татарбунари та на виїздах до віддалених сільських населених пунктів. Всього за період з червня 2022 року по травень 2023 року 784 клієнти отримали безоплатну первинну правову допомогу (у 96% це були особисті зустрічі). Більшість виїздів реалізовано міжвідомчою командою фахівців, до якої входили правники Центру та бюро правової допомоги, працівники органів соціального забезпечення та інших підрозділів місцевої влади. Окрім виїздів в межах Татарбунарської та Ренійської громад, Громадський центр правосуддя здійснив низку виїздів до сусідніх громад. Так, 27 грудня 2022 року спільно з Саратським бюро правової допомоги здійснили виїзд до внутрішньо переміщених осіб, які перебували у селі Новоселівка Саратської громади. Як зазначив староста Новоселівського старостинського округу Саратської громади Юрій Сирбу, такі заходи мають значний запит у людей. Наразі Громадський центр правосуддя розглядає можливість  системно розширити свою роботу на цю громаду, з відкриттям представництва у селищі Сарата.

Багато звернень до Центру завершились успішним вирішенням правових проблем людей. Так, правники Громадського центру правосуддя допомогли розблокувати банківські картки для родини з села Дивізія, які через виконавче провадження не мали можливості придбати одяг та продукти харчування для дітей. Деякі справи Громадського центру правосуддя дозволили запровадити локальні рішення для мінімізації виявлених правових проблем в майбутньому. Це результати впровадження людиноорієнтованого підходу, який можна проілюструвати кейсом покращенням нотаріальних послуг в сільській місцевості. Так, після звернення клієнтки виявились значні недоліки щодо здійснення нотаріальних дій органами місцевого самоврядування (помилки в документах, невнесення до реєстру). Громадський центр правосуддя спільно з місцевою владою та нотаріусом ініціювали навчання для чиновників, відповідальних за проведення нотаріальних дій у старостинських округах, а також діловодів. Також правники Центру в Татарбунарах долучились до роботи чат-боту правової допомоги «Віртуальний Громадський центр правосуддя», який через Telegram допомагає українцям з правовими питаннями під час війни (@virtual_public_justice_bot). 

Психосоціальна та гуманітарна підтримка

 

Психосоціальна та гуманітарна підтримка Громадського центру правосуддя була серована переважно на родини внутрішньо переміщених осіб, а також інші вразливі групи в громадах. Загалом 370 людей отримали таку підтримку Центру протягом останнього року (це були як індивідуальні консультації та допомога, так і різні заходи психологічної підтримки). Психологи та волонтери Громадського центру правосуддя супроводжували зустрічі для переселенців «Рука допомоги», «Ти не один» (вечір з психологом), заходи арт-терапії. Окремі заходи були організовані для дітей-ВПО, які більше потребують підтримки, зокрема щодо організації дозвілля. Так, 30 липня 2022 року для дітей-ВПО організували виїзд до приморського села на Міжнародний день дружби. В рамках міжнародної акції «16 днів проти насильства» волонтери Wtynhe поширювали просвітницькі матеріали, проводили зустрічі з різними професійними групами, здійснювали вуличне інформування. Гуманітарний блок роботи був повязаний, в першу чергу, щодо забезпечення вразливих груп продуктами, засобами гігієни, дитячим харчуванням, медикаментами та іншими речами першої необхідності. У цій сфері центр тісно співпрацює з давніми партнерами - Благодійним фондом «Еммануїл». Інший напрямок гуманітарної роботи Центру - підтримка жіночої волонтерської ініціативи «Від мами до мами» - забезпечення дитячими та жіночими речами ВПО, ромської спільноти, багатодітних родин.

Важливим напрямком психосоціальної підтримки Центру став супровід ініціатив жінок-ВПО. Це, зокрема, організація соціальної міні-пекарні на базі групи жінок-переселенок «Готуємо разом». В їдальні дитячого садочка переселенки спільно готують їжу для себе та безоплатної передачі ВПО та іншим вразливим групам. Під час готування жінки спілкуються, обговорюють плани на майбутнє та емоційно підтримують одна одну. Місцева влада, підприємці та громадські активісти підтримують цю ініціативу наданням приміщення, допомогою з обладнанням та продуктами. Так, представники фермерського господарства «Хаджидер» постійно передають молочні продукти. Як зазначила учасниця ініціативи «Готуємо разом» Світлана Вигорніцька, переселенка з м. Бучі Київської області, «попри всі перешкоди і невпевненість, жінки-переселенки знаходять в собі сили аби не тільки посилити свій економічний потенціал, але і допомогти іншим людям в громаді, які через війну відчувають гуманітарні проблеми в доступі до їжі. Крім того, наша команда жінок - це важливий інструмент для позитивних перетворень в громаді, відродження економіки та створення умов для сталого розвитку підприємництва як відповідь на негативні економічні наслідки війни». 

Навчальні та інформаційні програми

Для посилення правових спроможностей людей в громадах невідємною частиною діяльності залишаються навчальні та інформаційні заходи. Протягом останнього року, щонайменше 481 людина взяла участь у навчальних програмах Громадського центру правосуддя. У фокусі навчальних програм два пріоритети - потреби ВПО та різноманітні аспекти безпечного поводження в умовах війни та воєнного стану. Так, наприкінці вересня 2022 року в Татарбунарській та Ренійській громадах пройшли тренінги «Розширення економічних можливостей ВПО в громаді перебування». Завданням заходів було навчити ВПО, як розпочати, відновити або розширити власну справу, ознайомити з перспективними сферами ділової активності в громаді, допомогти у набутті навичок пошуку грантів/кредитів для власної справи. У двох тренінгах взяли участь 30 учасниць, переважно жінки-ВПО. До тренінгової роботи з переселенцями були долучені представники міських рад - зокрема, начальниця відділу соціального захисту Татарбунарської міської ради Олена Діордієва та начальник відділу Центру надання адміністративних послуг Ренійської міської ради Валентин Котляренко.

Практичне навчання було також проведено з представниками сервісних організацій місцевих органів влади (участь у двох тренінгах взяли 43 місцевих чиновники). Метою цих тренінгів було посилити потенціал органів місцевого самоврядування та місцевих органів державної влади щодо виявлення та врахування потреб ВПО в громаді та впровадити інструменти інклюзивного врядування при наданні послуг ВПО. Також на заходах вдалось обмінятись досвідом та обговорити наявні практики роботи місцевих муніципалітетів з вирішення проблем ВПО. Зокрема, заступник Татарбунарського міського голови Олександр Лєсніченко розповів про проведення ревізії житлового фонду громади для пошуку тимчасового житла для ВПО. Одна з найбільших навчальних програм Громадського центру правосуддя стосувалась безпечного поводження та була проведена в листопаді 2022 - лютому 2023. Протягом цього часу було організовано 19 тренінгів, участь в яких взяли 296 учасника. Заходи включали спеціальну програму з безпеки для дітей та окремо для батьків, практичні заняття з домедичної підготовки та інформаційної безпеки.

 

Підтримка громадських ініціатив

Протягом останнього року Громадський центр правосуддя підтримував та/або координував 10 волонтерських/громадських ініціатив, зокрема: гуманітарний штаб, «сусідську варту», раду ветеранів-наставників органів МВС, ромських активістів, ініціативні групи жінок. На базі таких спільнот вдалось впровадити 8 довготривалих ініціатив в сфері безпеки та гуманітарного реагування в умовах війни. Основою для розробки довготривалих рішень стала оцінка потреб жителів в умовах війни/воєнного стану. Проведені дослідження допомогли визначити актуальний стан розвитку громад - зокрема, загальні проблеми та бачення розвитку громади, соціально-економічні потреби та оцінка різних сфер послуг, безпекові потреби та становище ВПО. Звіти оперативної оцінки потреб Татарбунарської та Ренійської громади стали важливим орієнтиром для формування місцевої політики та неурядових програм щодо забезпечення доступу до публічних послуг, посилення економічних можливостей та покращення безпекової ситуації в громаді.

Спільно з Ренійською міською радою та громадською організацією «Регіональний аналітичний центр» впроваджено програму підтримки жінок-ВПО щодо догляду та дозвілля дітей. Важливі довготривалі рішення реалізовані у сфері протидії домашньому насильству в Ренійській громаді: розроблена «дорожня карта» для постраждалих, створено анонімний телеграм-канал для допомоги, розроблено порядок взаємодії між відповідними субєктами. В Татарбунарській громаді формалізовано співпрацю груп «сусідської варти» з органами безпеки та правопорядку в умовах воєнного стану. Протоколом узгоджено сфери співпраці, визначено відповідальних за координацію осіб та збільшено кількість груп «сусідської варти» до десяти. Один з актуальних напрямків роботи груп «сусідської варти» - сприянням забезпечення енергетичної безпеки, роботи системи оповіщення та упорядкування укриттів.

 

Діяльність Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».