В Одесі відбулось обговорення перспектив розвитку електронної демократії в об'єднаних громадах

12 March, 20:31

Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» та ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» провели спільну презентацію-дискусію щодо перспектив розвитку електронної демократії в ОТГ Одеської області.

Учасників дискусії ознайомили з результатами опитування, а також пілотного навчання для представників органів місцевого самоврядування ОТГ Одеської області, що стосується інструментів електронної демократії (ООО ВГО «Комітет виборців України»), а також з проектом Концепції розвитку електронної демократії в Одеській області (ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення»).

У дискусії взяли участь голова Одеської обласної організації «Комітету виборців України» Анатолій Бойко, керівник аналітичного відділу ООО ВГО «КВУ» Анастасія Матвієнко, координатор компоненти «Електронна демократія» програми EGAP Сергій Карелін і голова Асоціації сприяння самоорганізації населення Олексій Колесников.

«Електронна демократія - це унікальний інструментарій та зона можливостей для України, завдяки якій, з одного боку, ми можемо отримати прогрес у розвитку, і вже сьогодні по багатьох напрямках і впровадженню інновацій ми піонери в світі, а з іншого боку саме електронна демократія може допомогти подолати нам наші одвічні проблеми - корупцію і незалученість громадян в процеси управління країною», - зазначив Анатолій Бойко.

В грудні 2018 Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» провела опитування посадових осіб органів місцевого самоврядування 27-ми ОТГ Одеської області щодо їх знань про інструменти електронної демократії, інструментів електронної демократії, які використовують в ОТГ, а також планів по запровадженню інструментів електронної демократії. За результатами дослідження представники органів місцевого самоврядування більшості ОТГ мають дуже обмежене уявлення про інструменти електронної демократії, не всі опитані представники виконавчих органів об'єднаних громад знають про наявність в їх громадах можливості для використання інструментів електронної демократії, або ж навпаки, зазначають можливість для використання якогось інструменту за фактичної відсутності такої можливості. В більшості ОТГ, в яких вже запущені обрані інструменти електронної демократії, спостерігається відсутність нормативно-правового акту, який регулює процедури, за якими такий інструмент має використовуватись.

«Такі дослідження, як ми проводимо, дозволяють ідентифікувати такі проблеми в ОТГ, які нескладно вирішити. Наприклад, проблема низького рівня розуміння сутності інструментів електронної демократії, а також практичних аспектів їх стійкого використання вирішується шляхом проведення додаткових навчань. Саме тому за результатами опитування ми також розробили програму підвищення знань з теми електронної демократії для управлінців ОТГ та провели 4 пілотних семінари для громад Одеської області», - заявила Анастасія Матвієнко, коментуючи результати дослідження.

В лютому 2019 року організація провела 4 одноденних семінари для представників органів місцевого самоврядування ОТГ Одеської області. Семінари відбулись на базі Красносільської, Біляївської, Шабської та Знам’янської ОТГ Одеської області, а їх результати продемонстрували підвищення знань учасників з тематики практичного застосування інструментів електронної демократії.

Олексій Колесников в свою чергу відзначив: «Ми розробили концепцію розвитку електронної демократії для Одеської області, подібну до тієї, що розробили для всієї країни в 2017 році. Цей документ трохи не схожий на ті, що розроблялися в країні до цього. Є поле для роботи. Це говорить, що те, що ми робимо, важливо. Ми подивилися на електронну демократію ширше. Не тільки як на набір інструментів, але і з точки зору інформованості суспільства. Найбільш важливими зараз стають веб-сайти, і зараз є проблеми з оприлюдненням важливої ​​інформації. В принципі жоден орган місцевого самоврядування не виконує вимогу чинного законодавства. Основне завдання у нас сформувати суспільно-експертну або суспільно-владну коаліцію для підтримки розвитку електронної демократії, де за кожен напрямок будуть відповідальні виконавці та партнери. Ми хочемо, щоб це не був документ, що навішує завдання ОДА. Ми готові брати участь і брати на себе зобов'язання в рамках цієї роботи».

АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ ОПИТУВАННЯ

РЕЗУЛЬТАТИ ПІЛОТНОГО НАВЧАННЯ

Захід проведено Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки швейцарсько-української програми «Електронне врядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP), яка спрямована на використання новітніх інформаційно-комунікаційних технологій, що допомагатимуть вдосконалити якість врядування, покращать взаємодію влади та громадян та сприятимуть соціальним інноваціям в Україні. Програма EGAP фінансується Швейцарською агенцією розвитку і співробітництва і виконується Фондом Східна Європа та Фондом InnovaBridge. Детальніше про програму на сайті egap.org.ua.