українською in english

ОПОРА та Одеський КВУ представили результати роботи одеських нардепів в парламенті за 2 роки

30 листопада, 20:02

У середу, 30 листопада, в Одесі відбулася публічна дискусія «Депутати-мажоритарники Одеської області: що вдалося за 2 роки роботи?». Під час заходу голова Одеської обласної організації «Комітет виборців України» Анатолій Бойко і громадський консультант ГМ ОПОРА в Одеській області Анастасія Матвієнко представили результати моніторингу роботи одеських нардепів в парламенті за два роки.

За результатами моніторингу експерти представили звіт про роботу народних депутатів, які представляють в парламенті Одеську область - 16 обранців. При цьому 11 парламентаріїв обрані у відповідних одномандатних виборчих округах Одеської області, ще 5 народних депутатів обрані за списками політичних партій.

Згідно зі звітом, жоден народний депутат від Одеської області не відвідав усі пленарні засідання Верховної Ради VIII скликання як за два роки роботи парламенту, так і в цілому.

В ході другого року роботи Верховної Ради:

Понад дві третини пленарних (72%) засідань парламенту пропустив Іван Фурсін - 91 пропуск з 126 засідань.

Більше половини (53%) пропусків має Леонід Клімов - 67 з 126 засідань.

Едуард Матвійчук та Віталій Барвіненко пропустили по 55 пленарних засідань Верховної Ради, Геннадій Чекіта, Олександр Урбанський і Олександр Пресман - по 42, Євген Дейдей - 41, Павло Унгурян - 35, Микола Скорик - 31, Сергій Ківалов і Дмитро Голубов - по 29.

Найменша кількість пропущених пленарних засідань у Василя Гуляєва (6), Антона Кіссе (8), Сергія Фаєрмарка (12) і Олексія Гончаренка (16).

При цьому більше половини пропусків з невідомих причин (з усіх пропусків) відбулися на другий рік роботи  Верховної Ради у:

Івана Фурсіна (91); Леоніда Клімова (67); Едуарда Матвійчука та Віталія Барвіненка (55); Олександра Пресмана (42); Геннадія Чекіти і Євгена Дейдея (36).

Найбільш дисциплінованими народними депутатами від Одеської області за весь період роботи парламенту поточного скликання виявилися Антон Кіссе та Василь Гуляєв, які пропустили 13 і 17 пленарних засідань відповідно.

Найбільша кількість пропущених пленарних засідань парламенту у Івана Фурсіна - 143.

Олександр Пресман пропустив 97 пленарних засідань, Євген Дейдей - 94, Віталій Барвіненко - 92, Геннадій Чекіта - 84, Едуард Матвійчук - 80, Олександр Урбанський - 79, Сергій Ківалов і Леонід Клімов - по 75, Дмитро Голубов - 68, Павло Унгурян - 66 , Микола Скорик - 56 і Олексій Гончаренко - 52, Сергій Фаєрмарк - 32.

Антон Кіссе, Василь Гуляєв, Едуард Матвійчук, Олександр Пресман і Іван Фурсін не мають пропусків з поважних причин. Зазначені депутати пропускали пленарні засідання лише з невідомих причин.

Найбільшу кількість законопроектів подав Едуард Матвійчук - 42, а найменшу - Леонід Клімов і Олександр Пресман - по шість законопроектів.

Іван Фурсін зареєстрував 41 законопроект, Василь Гуляєв - 35, Віталій Барвіненко - 32, Сергій Фаєрмарк - 31, Геннадій Чекіта - 29, Олексій Гончаренко - 24, Євген Дейдей - 23, Павло Унгурян - 21, Сергій Ківалов і Олександр Урбанський - по 20, Антон Кіссе - 18, Микола Скорик - 17, Дмитро Голубов - 15.

При цьому, не дивлячись на значну законодавчу активність народних депутатів Одеської області, законами за два роки роботи Верховної Ради стали тільки 13.

Авторами або співавторами таких законопроектів є Геннадій Чекіта, Павло Унгурян, Дмитро Голубов, Євген Дейдей, Віталій Барвіненко, Сергій Фаєрмарк, Антон Кіссе та Олександр Урбанський.

Лідером за кількістю успішних законопроектів став Павло Унгурян, з 21 законопроекта якого п'ять стали законами.

Всі законопроекти народних депутатів поточного скликання повинні проходити антикорупційну експертизу і в комітеті з питань запобігання та протидії корупції.

Серед законодавчих ініціатив народних депутатів Одеської області були такі, які були відхилені через наявність корупціогенних чинників в них.

Саме з таких причин було відхилено 12 законопроектів.

Найбільша кількість (5 з 12) відхилених законопроектів через наявність в них корупціогенних чинників стосуються ініціатив зі створення в Одесі або області вільної економічної зони або розширення існуючої ВЕЗ («Порто-Франко»).

Серед авторів таких проектів значаться: Сергій Ківалов, Антон Кіссе, Едуард Матвійчук, Геннадій Чекіта, Олександр Пресман і Микола Скорик.

Також не відповідають антикорупційному законодавству законопроекти:

- Про застосування принципу мовчазної згоди у сфері ліцензування - №2294 (Едуард Матвійчук);

- Про децентралізаційні повноваження органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів - №3553 (Едуард Матвійчук);

- Щодо удосконалення окремих процедур державних закупівель - №2547 (Геннадій Чекіта і Василь Гуляєв);

- Про медіацію - № 2480-1 (Сергій Ківалов);

- Про особливості діяльності санаційного банку - №2376а (Іван Фурсін);

- Про призупинення дії Закону України «Про очищення влади» - №1515 (Микола Скорик).

У той же час, серед законопроектів одеських народних депутатів, які вже стали законами, більшість (7 з 13) були прийняті без висновків Комітету щодо запобігання та протидії корупції.

Без оцінки на відповідність антикорупційному законодавству були прийняті закони:

- Про стимулювання розвитку ринку вживаних транспортних засобів - №3251 (в числі ініціаторів Дмитро Голубов та Павло Унгурян);

- Про забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №1639 (в числі ініціаторів Євген Дейдей і Віталій Барвіненко);

- Про вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захист прав власності № 5067 (в числі авторів Антон Кіссе та Сергій Фаєрмарк);

- Про зміну Регламенту Верховної Ради України №1382 (в числі авторів Олександр Урбанський);

- Про звільнення від оподаткування нерухомості релігійних організацій №2226 (Павло Унгурян);

- Про перерозподіл бюджетних призначень для Одеської області для забезпечення надання адміністративних послуг №2229а (єдиний ініціатор - Павло Унгурян);

- Про уточнення окремих положень про оподаткування неприбуткових організацій №5050 (в числі ініціаторів законопроекту - Павло Унгурян).

Проте, жоден законопроект співавторства або авторства народних депутатів від Одеської області не був прийнятий з негативною оцінкою на відповідність антикорупційному законодавству.

Законопроекти, що співвідносяться зі специфічними проблемами Одеської області, становлять незначну частину (7%) законотворчої діяльності одеських народних депутатів: 21 законопроект з 311 в цілому.

Найбільша частка в загальній законодавчій діяльності Одеських народних депутатів - законопроекти, які співвідносяться з проблемами Одеської області складають у Олександра Пресмана - 67% (4 законопроектва).

Ще у 10 депутатів такі законопроекти не перевищують 30 відсотків в їх законотворчості:

- У Олександра Урбанського - 30% (6 законопроектів);

- У Антона Кіссе - 22% (4 законопроекти);

- У Сергія Ківалова -  20% (4 законопроекти);

- У Миколи Скорика - 17% (3 законопроекти);

- У Едуарда Матвійчука - 14% (6 законопроектів);

- У Павла Унгуряна - 10% (2 законопроекти);

- У Олексія Гончаренка - 5% (1 законопроект);

- У Геннадія Чекіти- 4% (1 законопроект);

- У Сергія Фаєрмарка - 3% (1 законопроект);

- У Івана Фурсіна - 2% (1 законопроект).

З усіх законопроектів для Одеської області був прийнятий  тільки 1, а три - взагалі відхилені.

У той же час, п'ять народних депутатів взагалі не подали жодного закопроекту, адресованого проблем Одеської області: Дмитро Голубов, Леонід Клімов, Василь Гуляєв, Євген Дейдей і Віталій Барвіненко.

Станом на 18 листопада є інформація про звітні заходи всього трьох одеських парламентаріїв за другий рік роботи: Олександра Урбанського, Антона Кіссе та Павла Унгуряна. Троє провели публічні зустрічі з виборцями.

Олександр Урбанський, крім цього опублікував звіт про депутатську діяльність за 4 сесії Верховної Ради VIII скликання на сайті ГМ ОПОРА «РАДА» в своєму профайлі.

Інформація про звіти інших народних депутатів від Одеської області відсутня.

За останні півроку однією з найбільш «гучних» політик, розглянутих Верховною Радою, стало питання про продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. У голосуванні по цій політиці одеські народні депутати розділилися на два табори. Більшість одеських народних депутатів голосували «за продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення». Максимально за продовження мораторію голосували Геннадій Чекіта, Василь Гуляєв, Віталій Барвіненко, Антон Кіссе, Олександр Урбанський, Олексій Гончаренко, Павло Унгурян та Сергій Фаєрмарк. Сергій Ківалов голосував "за" і "проти". Семеро народних депутатів висловилися проти продовження мораторію. Ніколи не голосували за продовження мораторію Едуард Матвійчук, Дмитро Голубов, Леонід Клімов, Іван Фурсін, Олександр Пресман, Євген Дейдей і Микола Скорик.

Ознайомитися зі звітом можна ТУТ .

Презентація ТУТ .

Відео ТУТ .

Довідка:

У 2016 році по всій Україні - в 24 областях та м.Києві Громадянська мережа ОПОРА реалізує інформаційно-просвітницький та моніторинговий проект, який здійснюється в рамках Програми USAID РАДА: Підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво, яке виконується Фондом Східна Європа. Проект спрямований на залучення громадян до парламентської процесу, підвищення їх обізнаності про діяльність Верховної Ради України, парламентських партій і народних депутатів України. Відбір депутатів, про діяльність яких здійснюється моніторинг, відбувався за критеріями пропорційного представництва всіх парламентських сил, гендерного представництва, попередніх показників активності в окрузі.

Громадський консультант Громадянської мережі ОПОРА в Одеській області - Анастасія Матвієнко, керівник аналітичного відділу Одеського КВУ.